Dolar/TL TCMB’den yeni faiz adımı beklentileriyle 8,54 zirvesinden geriliyor: ABD seçimleri izleniyor

Dolar/TL dün 8,54 ile yeni tarihi zirvesini test ettikten sonra piyasalarda Merkez Bankası’nın (TCMB) 19 Kasım olan rutin PPK tarihini beklemeden bir faiz artışına gidebileceği beklentileriyle 8,45’in altına inmiş durumda.

Piyasada henüz sonuçları tam netleşmeyen ABD seçimleri yakından izleniyor.

ABD seçimlerinde koltuğunu korumaya çalışan Başkan Donald Trump, başkanlık yarışında kalması için kazanması şart olan Florida eyaletinde Demokrat rakibi Joe Biden’ın önünde giderken, seçimin sonucunu belirleyen bir düzineye yakın eyaletin bazılarında da rakibinin önüne geçti. seçimlerin sonuçları eyaletlerde verilen oylara göre o eyaletin Seçiciler Kurulu’ndaki temsilcileri tarafından belirleniyor. Adayların başkanlığı kazanması için Seçiciler Kurulu’ndaki 538 temsilciden en az 270 oy toplaması gerekli.

ABD seçimleri Türkiye açısından daha net bir risk unsuru da oluşturuyor.

Kur dün 8.4040’a geriledikten sonra bu sabah saat 08.55’te 8.4250/8.4340 seviyesinde işlem görüyor. Euro/TL dün 10 seviyesini aştıktan sonra bu sabah 9,8311 / 9,8446 seviyesinde, sepet bazında TL ise aynı saatte 9,1276 / 9,1387 seviyesinde.

Piyasalarda bugün TCMB’nin aylık enflasyon gelişmeleri raporu, Ekim ayı reel efektif döviz kuru verisi de izlenecek.

Merkez Bankası hali hazırda %10,25 seviyesindeki politika faizinden fonlama yapmıyor. Banka %11,75 seviyesindeki BIST Repo-Ters Repo Pazarı’nda gecelik fonlamayı Cuma günü sıfıra indirdi. Banka yine aynı faiz oranındaki diğer fonlamaları da dün itibarıyla yapmayacağını açıkladı. fonlama maliyetini artıran sıkılaştırma adımlarına dün de devam etti. Merkez Bankası döviz CBT15 ve altın CBT14 karşılığı TL verdiği swap piyasasındaki TL faizini 150 baz puan artırarak %11,75’ten %13,25’e yükseltti. GLP oranından kullanım dün 49 milyar TL’ye yükselerek TCMB’nin repo ile sağladığı yaklaşık 210 milyar TL’lik fonlamanın yaklaşık dörtte birini oluşturdu.

TCMB’nin piyasaya sağladığı kümülatif fonlamanın maliyetini gösteren ortalama fonlama maliyeti de bu adımlarla hali hazırda %14,75’e yükselen gecelik faizlere doğru çok daha hızlı yükseliyor. ortalama fonlama maliyeti dün 49 baz puan artışla %13,94 seviyesine yükseldi. Temmuz ortasından beri 650 baz puan civarında sıkılaştırmaya gidildi ve fonlama maliyeti Aralık 2019’dan beri en yüksek orana çıktı.

TL’de benzer para birimlerinden negatif ayrışma ile birlikte görülen sert değer kaybı TCMB’nin Ekim ayında beklentilerin aksine politika faizini sabit tutup sıkılaştırmayı faiz koridorunu genişleterek yapması ile belirginleşti. Son dönemde jeopolitik gelişmelerle AB ve ABD ile gerilimin artabileceği endişeleri ve ABD seçimleri de TL’de değer kaybına etki eden unsurlara eklendi.

TL faizlerinin gecelik vadede TCMB’nin faiz koridorunun en üst seviyesi olan %14,75’e yükselmesinin yerli ve yabancı yatırımcıların pozisyonlarında nasıl bir değişim getireceği piyasada takip ediliyor. Bankacılar ilgili adımların TL’de daha fazla değer kayıplarının önüne geçtiği konusunda hemfikirler. Ancak piyasalar TCMB’den daha net adımlar görmek istiyorlar.

TCMB Başkanı Murat Uysal geçen hafta enflasyon raporunda daha fazla sıkılaştırmaya ilişkin net bir sinyal verdi. Ancak bu sinyal de piyasada TL varlıklar için henüz iyimser fiyatlama getirebilmiş değil. Piyasalar beklentilerin çok dışında bir sonuçla karşılaştıkları Ekim ayı PPK kararının ardından TCMB’nin söylemlerinden ziyade eylemlerine odaklanmış durumda.

TCMB’nin bir sonraki PPK toplantısı 19 Kasım’da yani yaklaşık 2 hafta sonra. TCMB’nin enflasyon raporu söylemleri sonrası bankanın bu tarihte politika faizi dahil yeni bir sıkılaştırma adımına yönelmesi bekleniyor. Bazı beklentiler ise küresel satış dalgası, ABD seçimleri ya da jeopolitik tansiyonun piyasa yansıması kötüleşmesi halinde bu tarihten erken de adım atmak zorunda kalabileceği yönünde.

Bir bankacı, “Piyasada sert satış baskısı ardından hem TL hem borsada dün akşam saatlerinde ciddi bir toparlanma görüldü. Burada Biden’in seçilmesiyle birlikte TCMB’nin 19 Kasım kararını erkene alabileceği yönünde oluşan beklenti. ABD seçim sonuçları henüz net değil ancak piyasa beklentisinin 19 Kasım ya da öncesinde TCMB’den belirgin yeni sıkılaştırma olduğu aşikar.” dedi.

Bir başka analist de dün piyasada ABD seçim sonuçlarına göre Merkez Bankası’ndan bir ara toplantı ve faiz artışının fiyatlandığını söyledi.

Türkiye’nin 5 yıllık kredi iflas takası priminde (CDS) ise yükseliş devam etti. CDS saat 08.55’te 553 / 566 baz puan seviyesindeydi.