Darbeye Türkiye ve Dünyadan Tepkiler

Sudan’da Yüksek Askeri Konseyin yönetime el koymasına Türkiye ve dünyadan tepki sesleri yükseldi.

Dışişleri Bakanlığı, Sudan’da Yüksek Askeri Konseyin yönetime el koymasına tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise “Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Sudan’da huzur, istikrar ve güvenliğin temin edilmesi için kardeş Sudan halkının yanında olmayı ve desteklemeyi sürdürecektir.” denildi.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

Afrika kıtasında kapsamlı ilişkilere ve köklü kardeşlik bağlarına sahip olduğumuz Sudan’daki gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Sudan halkı ülkede huzur ve istikrarın bir an önce tesisini ve ekonomik güçlüklerin aşılmasını sağlayacak tedbirlerin alınmasını beklemektedir. Bu sürecin anayasal demokrasi ve ulusal uzlaşı çerçevesinde halkın beklentilerini karşılayacak, barışçı bir şekilde yürütülmesini temenni ediyoruz.

Sudan’ın güvenlik ve istikrarının korunması tüm bölgenin istikrarı için elzemdir.

Türkiye, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Sudan’da huzur, istikrar ve güvenliğin temin edilmesi için kardeş Sudan halkının yanında olmayı ve desteklemeyi sürdürecektir.

BMGK yarın Sudan için toplanacak

ABD ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki (BMGK) Avrupa Birliği (AB) üyesi 5 ülke, Sudan’da ordunun yönetime el koymasının ardından konseyi toplantıya çağırdı.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Allen, Sudan’da ordunun yönetime el koyması üzerine ABD, Fransa, İngiltere, Polonya, Almanya ve Belçika’nın konseyi toplantıya çağırdığını bildirdi.

BMGK, yarın Sudan’daki askeri darbe ve ülkedeki son gelişmeleri görüşmek üzere toplanacak.

BM’den itidal çağrısı

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric de gazetecilere yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Sudan’daki gelişmeleri yakından izlediğini ve tüm taraflara itidal çağrısı yaptığını söyledi.

Sudan Savunma Bakanı Avad bin Avf, bugün devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, ordunun ülke yönetimine el koyduğunu ve 2 yıllık geçiş döneminin başladığını duyurmuştu.

İngiltere: Daha fazla şiddet yaşanmasının önüne geçilsin

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, Sudan’da ordunun yönetime el koymasıyla ilgili olarak, 2 yıl ülkeyi yönetecek bir askeri konseyin halkın değişim talebine yanıt olmadığını belirtti.

Hunt, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Sudan’ın vatandaşlarının bir süredir değişim çağrısı yaptığını ifade ederek, “Ancak bu gerçek bir değişim olmalı. 2 yıl ülkeyi yönetecek bir askeri konsey buna bir yanıt değil.” ifadesini kullandı.

Kapsayıcı bir sivil liderliğe hızlı bir şekilde geçilmesine ihtiyaç olduğunu kaydeden Hunt, ayrıca daha fazla şiddetin yaşanmasının da önüne geçilmesini istedi.

Afrika Birliği: Çözüm ordunun yönetimi üslenmesi değil

Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Musa Faki Muhammed, Sudan’daki siyasi gelişmelerin yakından takip edildiğini belirterek, ülkedeki mevcut sıkıntıların çözümünün ordunun yönetimi üslenmesi olmadığını ifade etti.

Muhammed, yaptığı yazılı açıklamada, Sudan’da anayasanın askıya alınması, meclisin dağıtılması, iki yıllık geçiş hükümetinin kurulması ve Ömer el-Beşir’in tutuklanması gibi gelişmelerin yakından izlendiğini bildirdi.

“Afrika Birliği’nin görüşü, Sudan’ın karşılaştığı zorluklara uygun cevabın ordunun yönetimi devralması olmadığıdır.” değerlendirmesinde bulunan Muhammed, anayasaya aykırı şekilde yapılan iktidar değişimlerini kınayan ve birlik tarafından 2000’de kabul edilen Lome Deklarasyonu’nu hatırlattı.