Murat Kumpilov: “Türkiye’de Ticaret Temsilciliği Açacağız”

Türkiye-Adıgey İş Forumu, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türkiye-Rusya İş Konseyi ev sahipliğinde, iki ülkenin önde gelen iş insanlarının katılımlarıyla İstanbul’da gerçekleştirildi. İki ülke arasındaki yatırım ve iş birliği olanakları ele alınan forumda, Krasnogvardeyskiy Molochniy Zavod ile Innova Bedding firması arasında süt ürünleri alımı konusunda iş birliği anlaşması imzalandı.

Türkiye-Adıgey İş Forumu’na Rusya Federasyonu Adıgey Cumhuriyeti Başkanı Murat Kumpilov, DEİK/Türkiye-Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Cengiz Gül, Adıgey Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Viyaçeslav Sapiyev, Adıgey Cumhuriyeti Ekonomik Gelişim ve Ticaret Bakanı Anzavur Kuanov, Adıgey Cumhuriyeti Tarım Bakanı Vlademir Svejenets, Adıgey Cumhuriyeti Kültür Bakanı Yura Autlev, Adıgey Cumhuriyeti Eğitim ve Bilim Bakanı Anzavur Keraşev katıldı.

Adigey Olarak, Türkiye’de Ticaret Temsilciliği Açacağız”

Türkiye-Adıgey İş Forumu açılış konuşmasını yapan Rusya Federasyonu Adıgey Cumhuriyeti Başkanı Murat Kumpilov, Türkiye’ye büyük bir heyet ile geldiklerini söyledi.Türkiye ve Rusya Cumhurbaşkanlarının bu yılı ‘Türkiye-Rusya Kültür ve Turizm Yılı’ ilan ettiğini hatırlatan Kumpilov, “Biz turizmi baş köşede tutuyoruz. Adıgey’deki turizm potansiyelini değerlendirebilirsiniz. Dağ turizmi, kayak alanında yatırım yaptık.

Altyapı yatırımlarına 5 milyar ruble yatırım yaptık ve yıldan yıla geliştiriyoruz” dedi. Türkiye’nin organize sanayi bölgesi alanında başarılı olduğunu vurgulayan Kumpilov, kendilerinin de organize sanayi bölgesi oluşturduklarını, Türklerin yatırımlarını ülkelerinde görmekten memnuniyet duyacaklarını dile getirdi. Adıgey’de orman ürünleri, tarım ürünlerinin işlenmesi, turizm, eğitim, kültür, otelcilik sektörlerinde fırsatlar olduğunu kaydeden Kumpilov şöyle devam etti: “Bugün bizimle gelen is insanları var.Onların talepleri olacaktır. Türkiye büyük bir pazar. Adigey olarak biz de Türkiye’de ticaret temsilciliği açacağız. Bahsettiğim sektörlerdeki iş insanlarınızı ülkemize yatırım yapmaya davet ediyorum.”

“Turizm sektörü yatırım açısından önemli bir fırsat sunuyor”

DEİK/Türkiye-Avrasya İş Konseylerii Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Türkiye-Rusya İş Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi Cengiz Gül ise, DEİK ve Türkiye-Rusya İş Konseyi hakkında bilgi vererek, Türkiye-Rusya İş Konseyi çatısı altında T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ile yürütülen Hedef Ülke Eylem Planı çerçevesinde Adıgey İş Komitesi’nin oluşturulduğunu söyledi. Türkiye-Rusya ticari ilişkilerini değerlendiren Gül, “Rusya ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi 2018 yılında, bir önceki yıla kıyasla yüzde 14 artarak 25,4 milyar dolara ulaştı.

Adıgey’in son dönemdeki çalışmalarını çok yakından takip ediyoruz. Çok önemli gördüğümüz bazı çalışmaları var. Organize bölgeler oluşturması, gazla ilgili sanayi tesisi oluşturması ve turizm alanı oluşturması gibi” dedi. Adıgey bölgesinin yüzde 14’e yakın bir kısmının koruma altına alınmış olduğunu belirten Gül, bu bölgede turizm alanına yatırım yapmanın son derece önemli bir fırsat olduğunu ve bunu iyi değerlendirmek gerektiğini vurguladı.

“Adıgey’de benzer bir toplantı yapma kararı aldık”

Türkiye’nin ticari ve ekonomik ilişkilerini geliştirmek üzere önem verdiği öncelikli 5 ülkeden bir tanesinin Rusya Federasyonu olduğuna dikkat çeken Gül, “Bizim de Rusya Federasyonu ile ilişkilerimizi geliştirmek için çalışmalarımıza daha fazla önem vermemiz gerekiyor. Adıgey bölgesinde ticaret yapmaya gayret göstermemiz gerekir. Bu doğrultuda yıl sonunda Adıgey’de benzer bir toplantı yapma kararı aldık” dedi. Gül, ayrıca 14 Mart Adıgey Dil Günü ve 25 Nisan Adıgey Bayrak Günü’nü kutladı.

Toplantıda açılış konuşmalarının ardından ülke tanıtım sunumları gerçekleştirildi ve Krasnogvardeyskiy Molochniy Zavod ile Innova Bedding firması arasında süt ürünleri alımı konusunda iş birliği anlaşması imzalandı. İmza töreni sonrası ikili iş görüşmeleri gerçekleştirildi.