ARFF Memuru Nedir? Ne İş Yapar?

ARFF memuru son günlerin çok konuşulan meslekleri arasındaki yerini aldı. Birçok kişi tarafından aslında yakınen tanınan ARFF memuru, baız şartları da yanında getirmektedir. İşte halk arasında itfaiye memuru olarak bilinen ARFF memuru farklı koşulları nedeniyle bu kapsamda yer almamaktadır

ARFF memuru birçok kişi tarafından merakla bekleniyor. Normalde itfaiye memuru olarak bilinen bu pozisyon, aslında birçok farklılığı da içermektedir. İşte havalimanlarında görevli ARFF memuru ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğüne ait ARFF Memuru (İtfaiyeci) pozisyonunu tercih edecek adayların aşağıdaki şartları da taşımaları gerekmektedir:

a) En az 1.65 metre boyunda olmak.
b) Boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 10 fazla veya 15 noksan kilo ağırlıkta olmak. (Tartma ve ölçme aç karnına ve çıplak ayakla olacaktır)
c) Astım, bronşit, nefes darlığı, epilepsi, renk körlüğü, kekemelik, sağırlık, ileri derecede görme bozukluğu vb. biyolojik rahatsızlığı bulunmamak.
ç) Aşırı psikolojik duyarlılık ve heyecan, davranış bozuklukları, kapalı alan korkusu, yükseklik korkusu, karanlık korkusu, kan tutması vb. psikolojik ve sinirsel rahatsızlıklardan herhangi birine yakalanmamış olmak.
d) “c” ve “ç” maddelerinde belirtilen bedensel ve psikolojik yapı ile yurdun her yerinde AARFF (Hava Alanı Kurtarma ve Yangınla Mücadele) Memuru olarak görev yapabileceğine dair tam teşekküllü devlet veya üniversite hastanelerinden “Sağlık Kurulu” raporu almış olmak.