Sınavlar Yaklaştı, Psikolog ve Yaşam Koçu Talepleri Tavan Yaptı

Türkiye’nin en büyük online hizmet platformu Armut, yüz binlerce öğrencinin ter dökeceği LGS (Liselere Geçiş Sınavı) ve YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) öncesinde, Türkiye’nin özel taleplerini inceledi. Nisan 2018 – Mayıs 2019 dönemindeki taleplerin analiz edildiği Özel Ders Dosyası’na göre, Türkiye’de en çok ek derse ihtiyaç duyulan alan Matematik oldu. Bahar aylarında artan sınav stresiyle birlikte öğrencilerin psikolog talepleri tavan yaptı.

Online hizmet platformu Armut.com, Nisan 2018 – Mayıs 2019 tarihleri arasındaki talepleri inceleyerek Türkiye’nin Özel Ders Dosyası nıhazırladı. Yapılan analize göre; lise ve üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin Nisan-Mayıs aylarında en çok özel ders talebi oluşturduğu alan Matematik oldu. Bununla birlikte, sınav stresi dolayısıyla öğrencilerin; yaşam koçu, psikolog, yoga, meditasyon, stres yönetimi, sınav sürecini yönetme ve test tekniği koçu, psikolojik danışman, eğitim koçu ve yaşam koçu gibi hizmetlerine yönelik talepleri arttı.

Özel Derste Öncelik Matematik

Yaklaşık bir yıllık dönemi analiz eden Armut’un verilerine göre; liseye hazırlanan ortaokul öğrencileri ve üniversiteye hazırlanan lise öğrencilerinin en çok tercih ettiği özel ders alanı Matematik. Liseye hazırlıkta matematik dersini Türkçe, fen bilimleri ve biyoloji dersleri takip ediyor. Üniversite sınavlarına hazırlanan öğrencilerin ise en çok zorlandığı ve yardım aldığı ikinci ders fizik olurken; kimya ve Türkçe ihtiyaç duyulan diğer özel ders başlıkları olarak ön plana çıkıyor.

Sınav Stresi Psikoloğa Yönlendiriyor

Haziran ayında gerçekleştirilecek LGS (Liselere Geçiş Sınavı) ile YKS (Yükseköğretim Kurumları Sınavı) yaklaşırken, öğrencilerin sınav stresi de arttı. Stresi doğru yönetmek için desteğe ihtiyaç duyan öğrencilerin, uzman arayışları da arttı. Armut.com’un yaptığı analize göre, öğrencilerin platform üzerinden en çok psikolog talebinde bulundu. Gençlerin bu dönemde en çok tercih ettiği diğer hizmetler ise psikolojik danışmanlık, eğitim koçu ile yaşam koçu oldu. Bunun yanında sömestr dönemi ve bahar aylarında öğrencilerin derslerine daha çok ağırlık verdiği ve özel ders taleplerinde de artış yaşandığı görüldü.

Armut hakkında:

Armut, hizmete ulaşmanın en kolay ve güvenilir yolu olma amacıyla 2011 yılında kuruldu. 2500 farklı kategoride 300.000’in üzerinde hizmet vereni hizmet almak isteyenlerle buluşturan şirket, Türkiye’nin hizmet alanındaki en büyük online platformu olarak faaliyet gösteriyor. 5 farklı milletten 73 kişilik ekibe sahip olan Armut, global markası HomeRun ile ABD, İngiltere, Mısır, Romanya ve Suudi Arabistan’da operasyonlarını yürütüyor; Türkiye’deki alt markası Rahat Taşın ile nakliye alanında özelleşmiş bir hizmet sağlıyor. Şirket, 2017 yılında Deloitte tarafından seçilen Technology Fast 50 listesinde Türkiye’nin en hızlı büyüyen 2. teknoloji şirketi, Technology Fast 500 listesinde ise Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerindeki en hızlı büyüyen 40. şirketi oldu.