Yurtdışında yükseköğretim seçenekleri artıyor

Her yıl daha çok sayıda Türk öğrenci üniversite için Hollanda’yı tercih ediyor

Köklü tarihi, dünya standartlarındaki üniversiteleri ile Avrupa’nın en fazla İngilizce yükseköğretim programını sunan ülkesi Hollanda, son yıllarda Türk öğrenciler tarafından da tercih ediliyor. Dünyanın en köklü ve saygın eğitim kurumlarına ev sahipliği yapan Hollanda, uluslararası çapta kabul görmüş üniversiteleri ile Avrupa’nın en iyileri arasında yer alıyor.

Türkiye’den Hollanda’ya giden çok sayıda öğrenciye danışmanlık yapan EDUMAR Counseling Türkiye Direktörü Sibel Paksoy, Türk öğrencilerinin gittikçe yükselen bir talep ile Hollanda’da okumayı tercih ettiğini belirterek, “Avrupa’nın en fazla İngilizce yükseköğretim programı sunan ülkesi olan Hollanda’da yaklaşık 112 bin yabancı öğrenci eğitim görüyor. Üniversiteler 2000’den fazla İngilizce program sunuyor. Hollanda’da üniversite eğitim ücretleri diğer ülkelere göre oldukça ekonomik, üstelik başarılı öğrenciler tam veya kısmi burstan faydalanabiliyorlar.

Öğrencilerin lisans eğitimine kabul edilebilmesi için IELTS İngilizce testinden 6.0 alması gerekiyor. Tüm Hollanda üniversiteleri problem çözümünü merkezinde bulunduran ileri düzeyde bir eğitim sağlamayı hedefler ve zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Eğitimini Hollanda’da tamamlayan öğrenciler aldıkları yüksek standartta öğrenim ile dünya vatandaşı olarak geleceklerini garanti altına alabilirler” dedi.

Hollanda’da yaşam koşulları ile ilgili de bilgi veren Sibel Paksoy, “Hollanda halkı farklı kültürlerle, iş dünyasıyla ve genel anlamda tüm dünyayla güçlü bağlar kurabilen bir toplum yapısına sahip. Ülke nüfusunun yüzde 94’ünün İngilizce konuşabilmesi günlük hayatta iletişimi son derece kolaylaştırıyor. Tüm Avrupa’ya açılan bir kapı olarak ta nitelendirilebilecek Hollanda’dan diğer ülkelere ulaşmak, seyahat etmek son derece kolay…Bu nedenlerle de Türk öğrenciler tarafından gittikçe daha fazla tercih ediliyor” dedi.

Hollanda Üniversiteleri hakkında

Hollanda’da üniversitelerin kuruluş tarihi 15. yüzyılın sonlarına dayanır ve en eski üniversitesi 1575 yılında kurulan Leiden Üniversitesi’dir. Leiden Üniversitesi Hollanda’nın ve Avrupa’nın en iyileri arasında yer alır. 1636 yılında kurulan Utrecht Üniversitesi ise Nobel Ödüllü akademisyenleri ile uluslararası çapta kabul görmüş prestijli bir eğitim kurumudur.

Her yıl 160’tan fazla ülkeden gelen yabancı öğrencilere eğitim sunan Hollanda’da, Uygulamalı Bilimler Üniversiteleri(University of Applied Sciences) ve Araştırma Üniversiteleri ( Research University ) olmak üzere iki temel yükseköğretim kurumu bulunuyor. Uygulamalı Bilimler üniversiteleri daha çok uygulamaya yönelik alanlarda eğitim vererek öğrencileri belirli meslekler ve uygulamalı araştırmalar için hazırlarken, araştırma üniversiteleri ise akademik çalışmalara ve araştırmalara yönlendiren bir eğitim sunuyor.Hollanda’da devlet tarafından fonlanan 37 uygulamalı bilimler ve 14 araştırma üniversitesi bulunuyor.

Edumar Counseling Hakkında:

2002 yılında kurulan EDUMAR Counseling, eğitim koçluğu ve yurtdışı eğitim danışmanlık kurumudur. Tecrübeli ve dinamik eğitim danışmanları ile günümüze dek yüzlerce yaz okulu, lise, üniversite ve master öğrencisinin kariyer hedeflerine ulaşmaları için rehber olmuştur. Yurt dışında eğitimin seçkin adresi EDUMAR Counseling, uzman danışman kadrosu ile başvuruların her aşamasında aile ve öğrencilere hizmet vermektedir.