Bakan Zeybekci’den ‘enerji verimliliği’ açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, gelecek aydan itibaren sırasıyla ithal led ampuller, elektrik motorları, klimalar, soğutucular, televizyonlar, fırınlar ile çamaşır ve bulaşık makinelerinde enerji verimliliği testleri yapmaya başlanacağını belirterek, "Elektrikli cihazlarda enerji verimliliğinin artırılmasıyla elektrik tasarrufu sağlanacak.

Zeybekci, Ekonomi Bakanlığınca yürütülen sıkı ithalat denetimi politikası çerçevesinde, geçen yıl temmuz ayından itibaren ithalatta ürün güvenliği denetimine tabi tüketici ürünlerinde belge ve işaret kontrolüne ek olarak laboratuvar testlerinin de yapıldığı bilgisini verdi.

Söz konusu denetimler kapsamında güvensiz bulunan 8 milyon ürünün ithaline izin verilmediğini aktaran Zeybekci, led ampullerin bu ürünlerin dörtte birinden fazlasına tekabül ettiğini ve bu grupta 2,2 milyon ürünün ithaline izin verilmediğini ifade etti.

Aydınlatmanın enerji kullanımındaki payı göz önüne alındığında ithalat denetimlerinde test uygulamasının öneminin daha fazla ortaya çıktığını vurgulayan Zeybekci, “Test uygulamasında görülen başarı sonrasında Bakanlık olarak yeni adımlar atmayı planlıyoruz. Bu kapsamda önümüzdeki aydan itibaren sırasıyla ithal led ampuller, elektrik motorları, klimalar, soğutucular, televizyonlar, fırınlar ile çamaşır ve bulaşık makinelerinde enerji verimliliği testleri yapmaya başlayacağız” diye konuştu.

“BİRECİK BARAJI’NIN ÜRETTİĞİ YILLIK ENERJİ KADAR TASARRUF”

Elektrikli cihazlarda enerji verimliliğinin artırılmasıyla elektrik tasarrufu sağlanacağına, bunun da olumsuz çevresel etkilerin azaltılmasının yanı sıra enerjide dışa bağımlı olan Türkiye’nin cari açığının kapatılmasına katkıda bulunulacağına dikkati çeken Zeybekci, “Sanayimizde tüketilen elektriğin üçte ikiden fazlasını kullanan elektrik motorlarında enerji verimliliğinin en üst seviyeye çıkartılması halinde Birecik Barajı’nın bir yılda ürettiği enerjinin veya Keban Barajı’nın yıllık ürettiği enerjinin yarısı kadar bir enerji tasarrufu sağlayabileceğiz” dedi.