Dolar’da ani ve büyük yükseliş!

Dolar tarihi rekorunu kırdı. Dolar ne kadar oldu Rekorun ardından herkes doların ne kadar olduğunu merak ediyor. Dolar/TL gece tarihi rekor olan 4.0375'i gördükten sonra bu sabah gevşeyerek 3.9673 seviyesinde bulunuyor.

Capital Economics gelişen piyasalar kıdemli ekonomisti William Jackson Dolar/TL kuruna ilişkin değerlendirmede bulundu.

Jackson, Perşembe günkü bir e-posta notunda “Geçtiğimiz altı yıl boyunca, kurda üç aylık dönemlerde görülen yüzde 10’luk düşüş ciddi bir parasal sıkılaştırmanın tetikleyici oldu.” dedi.

Jackson, Dolar/TL ‘nin yaklaşık 4.25 seviyesine ulaşması durumunda faiz artırımlarını işaret edebilceğini belirtti.

Dolar/TL , Cuma günü erken işlemlerde 4.0360 ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Dün öğleden sonra görülen yükselişle ilgili analistler ABD’nin Çin’e olası gümrük vergisi açıklamasına yönelik endişelerin etkili olduğunu söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Çin’den ithal edilen ürünlere gümrük vergisi getiren başkanlık muhtırasını dün imzaladı. Muhtıraya göre gümrük vergisinin getirileceği ürünlerin büyüklüğü 60 milyar doları bulacak.

Küresel hisse senedi ve para piyasaları kararın ardından ticaret savaşı söylentileriyle geriledi.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) bu yıl kaç faiz artırımı yapacağına odaklanan piyasalarda üç artırım tahmininin korumasının ilk etapta olumlu algılanmasıyla dolar/TL ilk etapta 3.90 seviyesinin altını test etmiş ancak bu seviyelerde kalıcı olmayarak öğleden sonra 3.93 seviyesini aşmıştı.