Emeklilikte Yaşa Takılanlar
EYT hakkında son dakika gelişmeleri! Emeklilikte yaşa takılanlar harekete geçiyor

Emeklilik gün sayısını doldurup yaş sınırının altında kaldıkları için emekli olamayanların gözü yeni EYT yasa teklifinde. EYT yasa teklifi kabul edilecek mi? EYT son durum nedir? İşte detaylar

Emeklilikte yaşa takılanlar mağduriyetlerinin giderilmesi için yeni gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyor. EYT son dakika haberleri milyonlarca vatandaş tarafından araştırılıyor. Emeklilik gün sayısını doldurup yaş sınırının altında kaldıkları için emekli olamayanların gözü yeni EYT yasa teklifinde. EYT yasa teklifi kabul edilecek mi? EYT son durum nedir? İşte detaylar…

EYT’de son olarak CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Dürer’in hazırlayıp meclise sunduğu EYT kanun teklifi AKP oyları ile reddedildi.

Bakan Selçuk, konuşmasının son bölümünde, BBP Genel Başkanı Destici’nin dile getirdiği EYT konusuna değinerek, “Gündemimizde yok” dedi.

Ankara’nın Kızılcahamam ilçesinde yapılan Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (HAK-İŞ) bağlı Hizmet-İş 13’üncü Olağan Genel Kurulu’nda konuşan BBP lideri Mustafa Destici, EYT’lilerin talebini haklı bulduklarını, bu hakkın verilmesi için mücadele verdiklerini söyledi. Destici, şöyle konuştu:

“Türkiye, geçmişte erken emeklilikteki yanlış uygulamaların faturasını bugün hala ödüyor, bunun biz de farkındayız. Fakat şuanda, ’emeklilikte yaşa takılanlar’ diye hak talep eden topluluğun talebini de haklı buluyoruz. Çünkü devlet, devlet olmanın gereğini yerine getirmelidir. Bu hakkın verilmesini istiyoruz. Yüksek maliyetten bahsediliyor, doğrudur. Fakat bu maliyet, bütçede ödediğimiz 117 milyarın sadece yüzde 10’una tekabül etmektedir. Türkiye, hızlı bir şekilde geçmişte yakaladığı ekonomik istikrarı yakalar ise, bu kardeşlerimizin hakkı olan emekliliğin kısa sürede verileceğine ben inanıyorum. Ayrıca bu hakkın verilmesi noktasında, dün de mücadele ettik, bugün de etmeye devam edeceğiz.”

MERAL AKŞENER’DEN EYT KONUSUNDA HÜKÜMETE TEPKİ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, hükümete EYT konusunda tepki gösterdi.

Emeklilikte yaşa takılanlar meselesine de değinen Akşener şu ifadeleri kullandı: “Sayın Erdoğan 6 milyon insanı PKK’lı olarak tanımlıyorsa bunu bilelim. Böyle diyorsa gereğini yapmalıdır. Milyonlarca lira yardım yapılıyor resmi olarak. Bir belediye başkanı fazlası için Türkiye’yi bu duruma getirmeye gerek yok. EYT’liler bizim işimiz. Yaptıracağız inşallah. Bunlar yapmazsa biz yapacağız.”

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (EYTSYDD) alınan yeni kararı açıkladı.

”BU ETKİNLİĞE LÜTFEN KATILALIM”

Derneğin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada hafta boyunca sürecek etkinliğe EYT’lilerin katılması istendi.

31 Mart yerel seçimlere kadar emeklilikte yaşa takılanların probleminin çözümünde Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) öneminin büyük olduğunun altı çizildi.

Dernek tarafından Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) üzerinden emeklilikte yaşa takılarak oluşan mağduriyetin giderilmesini talep edilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Sosyal medya üzerinden yapılan açıklamada, “Hafta boyunca sürecek bu etkinliğe katılalım lütfen.” denildi.