Foça’da Yenilenebilir Enerji Semineri

Foça'da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Cemil Midilli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Çevreci Enerji Derneği işbirliğiyle yenilenebilir enerji semineri düzenlendi.

Seminerde yenilenebilir enerjinin ülke ve dünya geleceğinde rol oynayacağı, bu nedenle liselerde açılan konuyla ilgili bölümlerin büyük ilgi gördüğüne vurgu yapıldı.

Cemil Midilli MTAL konferans salonunda gerçekleştirilen seminere Foça Kaymakamı Ali Çetin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yüksel Akar, Okul Müdürü Hüseyin Muslu, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri bölümü öğrencileri ve öğretmenleri katıldı.

Çevreci Enerji Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tolga Şallı seminerin ilk bölümünde; Türkiye’de yenilenebilir enerji potansiyeli, mevcut kurulu güç bilgileri ve yenilenebilir enerji kullanımının, ülkemizin enerji bağımsızlığı ve dünyamızın iklim değişikliği ile mücadelesinde ki önemli etkileri hakkında bilgiler verdi.

Yenilenebilir Enerji Semineri
Yenilenebilir Enerji Semineri

Çatı üstüne kurulan güneş enerji santralleri ile vatandaşların hem kendi elektriklerini üretebileceklerini hem de tüketmedikleri kısmı satarak gelir elde edebileceğini belirtti. Şallı, özellikle Foça gibi hem turizmin hem de hayvancılık faaliyetlerinin yapıldığı bölgelerde biyogaz tesislerinin çevrenin temizlenmesi, elektrik üretilmesi ve sistemden çıkan mikropsuz gübrenin tarımda kullanılması ile bölgeye artı değer katılacağını söyledi.

Son bölümde öğrencilerin ve diğer katılımcıların konuya ilişkin soruları cevaplandı.