IKEA 7500 Kişiyi İşten Çıkarmaya Hazırlanıyor

Online olarak büyümeye odaklanan IKEA, 7 bin 500 kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. Diğer taraftan yeni mağaza formatları deneyen şirket, 11 bin 500 yeni istihdam hedefliyor. IKEA Türkiye'den, "Kapsama IKEA Türkiye dahil değildir." açıklaması yapıldı.

Dünya genelindeki çoğu IKEA mobilya mağazasının sahibi olan IKEA Group, merkezi destek birimlerinde görevli idari personel başta olmak üzere önümüzdeki birkaç yıl içinde 7 bin 500 çalışanı işten çıkarmayı planladığını söyledi.

Beklenen işten çıkarmalar şirketin toplam iş gücünün yaklaşık yüzde 5’ine denk geliyor.

IKEA bir taraftan işten çıkarma yaparken diğer taraftan da yeni mağaza formatları ve online olarak büyümeyi; artan hizmet yelpazesiyle 11 bin 500 yeni istihdam yaratmayı öngörüyor.

IKEA, tüketici taleplerindeki hızlı değişime uyum sağlamak için dijital platform ve nakliyat alanında dönüşüm sürecinde. Şirket daha kolay ulaşılabilir mağazalar biçimlerini test ediyor.

IKEA Group CEO’su Jesper Brodin konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Organize olma şeklimizi basitleştirmemiz gerekiyor. Son yıllarda çok farklı şekillerde yatırım yaptık. Dürüst olmak gerekirse organizasyonumuzun birçok bölümünde biraz mükerrer çalışma yürüttüklerini olduğunu görüyoruz” dedi. (Reuters)

IKEA Türkiye’den açıklama
IKEA Türkiye’den konuya ilişkin yapılan açıklamada, “IKEA Group’un önümüzdeki 2 yıl içerisinde gerçekleştireceği organizasyonel yapılanmanın kapsamına IKEA Türkiye dahil değildir.

IKEA Türkiye operasyonu, MAYA Holding A.Ş’nin ana hissedarı olduğu Mapa Mobilya ve Aksesuar A.Ş tarafından yürütülmektedir.

IKEA Türkiye 2018 yılında 2 yeni mağaza açarak yaklaşık 1000 kişilik doğrudan ve dolaylı yeni istihdam yaratmıştır.

IKEA Türkiye, aynı organizasyonel yapıyla faaliyetlerini sürdürmeyi planlamaktadır.” denildi.