Resmi Gazete’de yayımlandı: Patatese Sıfır Vergi

Resmi Gazete'nin bugün ki sayısında Cumhurbaşkanlığı kararıyla, 200 bin tona kadar patates ithalatında sıfır gümrük vergisiyle ithalat kotası hakkı tanındı

Resmi Gazete‘nin bugün ki sayısında Cumhurbaşkanlığı kararıyla, 200 bin tona kadar patates ithalatında sıfır gümrük vergisiyle ithalat kotası hakkı tanındı. Tarife kontenjanı dönemi sonu ise 20 Nisan 2019 olarak belirlendi.

Resmi Gazete’de ki kararda şu ifadeler yer aldı:

“14/4/2010 tarihli ve 2010/339 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğü konulan “İthalatta Kota ve Tarife Kontenjanı İdaresi Hakkında Karar” çerçevesinde, tabloda gümrük tarifesi pozisyonları (GTP) ve ismi belirtilen madde için karşısında gösterilen miktarda tarife kontenjanları açıldı.Tarife kontenjanları çerçevesinde yapılacak ithalatta aynı madde kapsamındaki tabloda gösterilen gümrük vergisi, bunun dışında yapılacak ithalatta ise İthalat Rejimi Kararı çerçevesinde söz konusu madde için tespit edilen gümrük vergisi uygulanır. Tarife kontenjanları miktarları bir takvim yılı için tahsis edilen miktarları göstermekte olup, her takvim yılında yeniden tahsis edilir. Bu karar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür”

Patates Vergi Bitti
Resmi Gazete’de yayımlandı: Patatese Sıfır Vergi

Önce Tanzim Şimdi Sıfır Gümrük Hamlesi

Yurt içinde sebze ve meyvedeki fahiş fiyatların ardından, tanzim satış noktaları kurulmuştu. Tanzim satış noktalarının kurulmasıyla, sebze ve meyve fiyatları yarı yarıya düşmüştü. Patatesde atılan bu hamle de yurt içindeki fiyatların düşmesine katkı sağlayacak.

Bu gelişme ile patates stoklamayan satıcının fayda sağlaması da engellenmiş oldu.