Türk-Macar iş ortakları Ticarette dengeleri değiştirecek

ALX Hungary Genel Müdürü Fikret Nas, Türk ve Macar iş insanlarının ticari alanda büyük bir yatırım ve dış ticaret potansiyeline sahip olduklarına işaret etti. Nas, “Türk-Macar ilişkilerinin ticari ve politik ilişkilerle birlikte gelecek yıllarda daha da büyüyeceğine inanıyoruz.” dedi.

İzmir Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde düzenlenen Macaristan Tanıtım Günü etkinliğinde söz alan ALX Hungary Genel Müdürü Fikret Nas, Türkiye ve Macaristan’daki karşılıklı yatırım fırsatları hakkında ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi.

Fikret Nas, ALX Hungary’nin, Macaristan ile Türkiye arasındaki yatırım ortamını canlandırmak amacıyla kurulduğunu ve Macar İhracat Teşvik Ajansı’nın (HEPA) Türkiye resmi temsilcisi olduğunu söyledi. ALX Hungary’nin, İstanbul merkez olmak üzere; Ankara, İzmir, Bursa ve Gaziantep’te toplam 5 ofisiyle hizmet verdiğini anlatan Fikret Nas, “ALX Hungary’nin misyonu, hizmet kalitesinden ödün vermeden faaliyet gösterdiğimiz ülkeler arasında köprüler kurmak. Bizler ticaret, ekonomi, turizm, kültür ve yatırım konularında uluslararası iş birliğini teşvik ederek ülkeler arasında en etkili diyalogu kolaylaştırmak için Türk-Macar ve Türk-Yunan ilişkilerini aktif olarak destekliyoruz.” diye konuştu.

Macaristan dış ticarette Avrupa’ya bağımlı bir ülke

Macaristan’ın, ithalatının yüzde 77sini, ihracatının da yüzde 80’inini Avrupa Birliği ülkeleriyle gerçekleştirdiğini söyleyen Fikret Nas, Macaristan’ın dış ticarette Avrupa’ya bağımlı bir ülke durumunda olduğunu kaydetti. Macaristan’ın bu nedenle ihracatında pazar çeşitliliğini sağlamak için Doğu’ya açılım politikası geliştirdiğini anlatan ALX Genel Müdürü Fikret Nas, Türk iş dünyası için de Macaristan’ın Avrupa’ya açılan kapı olduğunu vurguladı.

Fikret Nas; tarım makineleri ve ürünleri, bilgi teknolojileri, tıbbi ürün ve hizmetler, akıllı sistemler, çevre gelişimi, enerji yönetimi gibi alanlarda yerel işletmeler ve Macar iş insanları için iş birliği imkanları olduğunu söyledi. Nas, “Bu kapsamda özellikle fuarlarda delegasyonlarla Macar firmalarını fuarlarda temsil etmek ve desteklemek, iş seyahatlerinin mümkün olduğunca sorunsuz ve verimli bir şekilde planlanmasına yardımcı olmak, Türkiye’de HEPA destekli Macar sergilerini tanıtmak ve organize etmek suretiyle B2B toplantıları düzenlemek, başlıca somut faaliyetlerimizi oluşturuyor.” dedi.

ALX Hungary değer yaratmaya devam edecek

Konuşmasında Türk ve Macar iş insanlarının iş yapış biçimlerini kıyaslayan Fikret Nas, sözlerine şu sözlerle devam etti: “Macar şirketler, ekseriyetle yakın coğrafyadaki ülkelerle ticaret yapmaktadır. Diğer taraftan Türk şirketler ise dünyanın birçok ülkesiyle ticaret faaliyetlerini yürütmektedir. Bizler yakın gelecekte Türk-Macar ilişkilerinin ticari ve politik ilişkilerle birlikte gelecek yıllarda daha da büyüyeceğine inanıyoruz. 2019’da Macaristan ile hedef ülkeler arasında daha özel hizmetler hayata geçirmek istiyoruz. Kuruluşundan bu yana yüksek performansını ve yenilikçi yaklaşımını sürdürmeyi hedefleyen ALX Hungary, faaliyet gösterdiği ülkeler için katma değer yaratmaya devam edecek.”

Toplantıya ALX Hungary Genel Müdürü Fikret Nas’ın yanı sıra, Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis, Macaristan Büyükelçiliği Ticaret Ataşesi Aron Sipos ve Macaristan Eximbank İstanbul Ofisi Türkiye Ülke Direktörü Arda Tugay da katıldı.

ALX HUNGARY HAKKINDA

ALX HUNGARY, Macaristan’ın dış ekonomik ilişkilerine katkıda bulunmak ve onu çeşitlendirmek amacıyla 2015 yılında Polat Holding bünyesinde kurulmuştur. ALX HUNGARY’nin Türkiye’de İstanbul merkez ofis olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa ve Gaziantep, Yunanistan’da Atina, Macaristan’da Budapeşte ofisleri bulunmaktadır.

Macar İhracatı Teşvik Ajansı HEPA (Hungarian Export Promotion Agency) Macaristan’ın ihracatını artırmaya yönelik faaliyetler yürüten, Macaristan Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı’na bağlı kar amacı gütmeyen resmi bir devlet kurumudur. ALX HUNGARY, HEPA’nın Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs’tan sorumlu resmi temsilcisidir.

ALX HUNGARY, HEPA’nın sahip olduğu çeşitli sektörlerde binlerce Macar firmadan oluşan veri tabanı sayesinde Türk iş insanları’na Macaristan’ın güvenilir, öncü, rekabetçi ve yenilikçi firmalarıyla bir araya gelmelerine imkan yaratarak iş birlikteliklerini geliştirmek için ücretsiz hizmet vermektedir.