İsmet İnönü’nün CHP’den İstifa Etmesi
İsmet İnönü’nün CHP’den İstifa Etmesi

Daha önce “Ölünceye kadar CHP’li kalacağım” diyen Paşa, 5 Kasım 1972’de CHP’den istifa etti. İnönü, şöyle bir dilekçe yazmıştı: CHP Genel Başkanlığı’na,

12 Mart şartlarının nazik mahiyetini ciddiyetle muhafaza ettiği bir zamanda, Parti politikasının memleket için sakıncalı gördüğüm şekil ve istikamette değiştirilmesi sebebiyle CHP’den ayrılmış olduğumu bilgilerinize saygılarımla sunarım. (Birler,2010:474)”

Uzun müddet CHP Genel Başkanı İsmet İnönü’nün yardımcısı ve parti yönetiminde “Genel Sekreter”i konumunda görev yapan Bülent Ecevit, sonunda “İkinci Adam” diye bilinen “İsmet Paşa”ya rakip ve muarız bir konumuna geldi: 7-8 Mayıs 1972.

Böylelikle, CHP’nin tâ 1923’ten beri “İkinci Adam” ı olan, 1938’den beri de aynı partinin Genel Başkanlığını yürüten İsmet Paşa, siyasî hayatında hiç tatmadığı bir mağlubiyete düçâr olarak, âhir ömründe radikal bir almaya kendini mecbur hissetti: Yardımcısı Bülent Ecevit’e yenilen İsmet Paşa, elli yıllık partisinden istifa ettiği gibi, siyasî hayata da vedâ ettiğini açıkladı.

C. Halk Partisinin 7 Mayıs 1972’de yapılan 5. Olağanüstü Kurultayında, biri Bülent Ecevit‘e, diğeri İsmet İnönü‘ye ait iki bloklu “Parti Meclisi Listesi” yarıştı. Kıran kırana yapılan seçimler neticesinde, Ecevit’in listesi 709 oy alırken, İsmet Paşanın listesi ise 507 sınırında kaldı. Bu çarpıcı tablo, M. Kemal’den sonra gelen ve “İkinci Adam” diye isimlendirilen İsmet İnönü liderliğindeki siyasî dönemin tükenerek sona artık erdiğini gösteriyordu. İnönü, nitekim bir gün sonra CHP Genel Başkanlık görevinden istifa ettiğini duyurdu.