Attığın Taş Ürküttüğün Kurbağaya Değecek

Bu; halk arasında söylenen veciz sözlerden biri.
Severim, çok severim. “Attığın Taş Ürküttüğün Kurbağaya Değsin” Sanırım bir gün önce yine bu saatlerde yazdığım bir yazı, tam da bu sözlerle ifade edilebilir. Foça CHP’de Neler Oluyor yazısı.

Yazıyı yayımlamamın üzerinden, daha birkaç saat geçmemişti ki; birileri sosyal medya hesaplarında paylaşıp,“ Bu zat kendinden menkul bir şey diyor” şeklinde bir yorumla sayfalarında paylaşmışlar.

Ayrıca o sayfayı beğenenlere de “ yorumlayalım” şeklinde bir istekte bulunmuşlar.
İş böyle olunca yorumlar da yapılmış. Sayfa aslında bir gruba ait; 1297 üyesi var.
Sanki; bir önceki yazımda yazdığım, “ bir avuç insan” diye tabir ettiğim kişilerden bazıları, almış sazı ellerine kendilerine yakışanı söylemişler koro halinde.

Hakarete varan yorumlardan tutun da, ötekileştirmeye, hatta itibarsızlaştırmaya kadar yorumlar var. Toparlarsak; attığımız taş yerini bulmuş. Hayırdır beyler?
Nedir bu telaşınız? Mensubu olduğunuz siyasi yapının, Foça’da değil iktidar olmasını, bir avuç oydan başka oy alamayacağınızı biliyor olmanız sonucu mu bu?

CHP içinde palazlanıp siyasal yapımı iktidar yapamıyorsam, fikrimi iktidar yaparım diye mi düşünüyorsunuz? Tabi varsa böyle bir niyetiniz. Halk bunu algılarsa tepki gösterir. Oysa şimdi zamanı değil, diye mi düşünüyorsunuz? Eğer böyle ise; siz de erken öten horozun başını keserler mi diyorsunuz?

Bir vatandaş çıkıp söylesin Allah aşkına Söylesin;
“ Birinci sıra meclis üyesi adayı Hakan Barçın’ı ve beşinci sıra meclis üyesi adayı Ercüment Kuyumcu’yu, zaman zaman yapılan Ak Parti aleyhine eylemlerde ya da CHP’nin herhangi bir etkinliğinde, parti çalışmalarında gördüm.” Diyen var mı?

Şu anda seçim çalışmalarında görünen bir kısım aktif insanları da soruyorum. (kimleri kastettiğimi biliyorsunuz zaten)

CHP için parti binasında veya herhangi bir eyleminde aktif rol aldılar mı?
Var mı böyle bir bilgi? Yok değilse; bu isimlerin meclis aday sıralamasında olmalarını halka nasıl açıklıyorsunuz?

Kimlerin çabası ile sıralamada böylesine önemli yerleri aldılar?

Nerede kaldı liyakat, vefa, emeğin hakkı, parti içinden tırnakları ile kazıyarak yükselmek? Şu gençlerden de bir şey öğrenemiyorsunuz, yazık.

Kimseye çamur atmıyorlar, dimdik duruyorlar. Bu arada çamur atıyorsunuz ya. Bilmiyorsunuz, sadece elleriniz kirleniyor. Bilenler bilir.

Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ, yerel basına verdiği desteği bana da vermek istemişti yıllar önce. Teşekkür ettim, kabul ettim.

Sanırım bir ay ile alakalı fatura kesip, o aya dair desteği almıştım.
Foça için yapılan yanlış uygulamalar ile bir haber çalışması yapmıştım daha sonra.
Yenifoça’ da bir gün sonra karşılaştık, gazeteme destek verdiğini ancak benim neler yaptığımı söyleyince, tek şey sormuştum.

“Yaptığım haber yalan mı?”
Cevabı ise “ destek veriyoruz sana” olunca, ertesi gün gidip yapılan sözleşmeyi alıp yırtıp atmıştım. Aha, orada mevcut belediye başkanı da, muhasebe departmanı da.
Benim derdim, sizin kibir ile egolarınızın tatmini gibi görünen davranışlarınızla.
Benim derdim sizin siyasal mücadelenizi aşar beyler, aşar.
Benim derdim Foça.
Yüzde 25 civarındaki işsiz çocuklarımız.
Siftah yapmadan kepenk kapatan esnafımız.
Ürünü para etmediği için tarlasını ekemeyen çiftçi kardeşlerim.
Büyük hayallerle Foça’ya gelip, iş yeri açıp 3-5 ay dayanıp, manava, kasaba vs borcunu ödeyemediği için bir gece eşyasını yükleyip kaçan.
Parasını harcayıp sahtekâr, üçkâğıtçı duruma düşen vatandaşlarımız.
Foça’da gelecek görmediği için, çok sevdiği Foça’dan ve ailesinden ayrılıp, gurbete gitmek zorunda kalan gençlerimiz.

Ayrıca bir önceki yazımın her hecesinin arkasındayım.
Kimden neyi saklıyorsunuz. Bütün Foça dün yazdıklarımı; günlerdir konuşuyor, rahatsız olmuyorsunuz da, Ben kaleme alınca mı rahatsız oldunuz?

Zamansız mı dile getirdim. Şu seçimleri alalım, sonra İlçe başkanlığını
Sonra da al işte; muhtemelen siyasal duruşumu iktidar yapamıyorsam, fikrimi yaparım çabasını görüp yazmış olmamdan rahatsız mı oldunuz?

Gerçekte asıl rahatsızlığınız bu mu?
Evet, bir konuda haklı çıktınız.
Mızrak çuvala sığmıyormuş.