CHP içinde HDP tartışması

HDP-CHP ittifakının en büyük tepkiyi Trakya’dan aldığı görülüyor. Bu ittifak daha seçimlere girmeden CHP içinde bölünmelere neden oldu.

Ertuğrul Özkök, 14 Şubat tarihli yazısına “CHP İstanbul’u Alırsa Trakya Kopar Gider mi” başlığını atmıştı. Özkök’ün muhalefetin İstanbul’u alması durumunda Trakya’nın bölünme korkusu olmadığını anlattığı yazısından beş gün sonra CHP’nin Trakya listeleri HDP depremiyle sarsıldı.

CHP’nin kalesi konumundaki Trakya’da belediye meclis üyeliklerine yazılan HDP’li isimler tabanda huzursuzluk yarattı. Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli’nin yanı sıra Trakya’daki 72 ilçede HDP’li isimlerin CHP listelerine yazılması tepkiye neden oldu. Bazı ilçelerde CHP’nin ağır topları istifa etti, bazı ilçelerde ise DSP adayı olarak yarışa katıldı.

YOĞUN GÖÇ ETKİLEDİ

Trakya’daki sanayi bölgelerine doğru yaşanan yoğun göç şehirlerin demografik yapısını ve siyasi tercihlerini derinden etkiledi. Anadolu’nun yoksul bölgelerinden ve İstanbul’un varoşlarından Trakya’daki fabrikalara çalışmak için gelenler şehirlerin sosyo-ekonomik yapısını ve parti tercihlerini adım adım değiştirdi.

Son seçimlerde Edirne’de HDP 10 binin üzerinde bir oyla yüzde 4 düzeyindeydi. Kırklareli’nde 8 bin 500 oyla yüzde 3.5 düzeyine ulaştı. Yoğun göç nedeniyle Trakya’dakisiyasi denklemin en hızlı değiştiği yer Tekirdağ. HDP’nin24 Haziran’da Tekirdağ’daki oyu 44 bine ulaştı.

HDP bu oyların yarısını Çorlu ve Çerkezköy ilçelerinden aldı. HDP’nin Çorlu’daki oyu 11 bin ile %6.7. Çerkezköy’de ise HDP’nin %12oyu vardı.

Yoğun göç karşısında CHP, Tekirdağ’ın sanayi ilçelerinde çaresiz durumda. CHP’nin Çerkezköy, Süleymanpaşa ve Kapaklı gibi ilçelerde belediye başkanlıklarını koruması artık çok zor.

Bu durum CHP’nin genel merkez düzeyinde HDP ile yaptığı ittifakın Trakya’ya yansımasına neden oldu.

8 PUANLIK FARK

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak,AKP adayı Mestan Özcan karşısında çok rahat değil. Çünkü “Millet İttifakı” ile “Cumhur İttifakı” arasında sadece 8 puanlık bir fark var. Çorlu’da ise AKP’nin Serkan Erçili ile kazanma şansı çok düşük. Aradaki 30 bin oyun kapanması imkansız.

Ancak Çerkezköy’deki tablo CHP açısından hiç iç açıcı değil. Son 5 yılda nüfusu 43 bin artan şehir aldığı göçlerle CHP’den uzaklaştı. Bunda CHP’li Belediye Başkanı Vahap Akay’ın hizmet yerine Muharrem İnce ile genel merkezi ele geçirmeye odaklanmışsiyaset tarzı da etkili oldu.

AKP ise çok stratejik bir hamleyle Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Süleyman Kozuva’yı aday gösterdi. Hem Trakyalılar hem de Anadolu’dan gelenler arasında sevilen Kozuva, seçimi kazanmaya yakın.Zaten 24 Haziran seçimlerinde AKP ve MHP’nin oyu%52 düzeyindeydi. Kozuva,belediye meclisi listesinin ilk sırasına MHP’li Koray Önsel’i koyarak Ülkücü oyları tamamen kendi etrafında konsolide etti.

TEPKİLER VE İSTİFALAR

Ancak Çerkezköy’de kritik olan HDP’nin %12 düzeyindeki oyu. CHP adayı Akay,AKP-MHP ittifakını karşıHDP’yeyaslandı. Akay’ın meclis listesine 3 HDP’li adayı seçilecek yerlerden koymasıtabanda tepkiye ve istifalara neden oldu.

Akay’ı destekleyen eski il başkanı Metin Dönmez CHP’den istifa ederek DSP’den Çerkezköy belediye başkanlığına aday oldu. CHP’nin Çerkezköy’deki güçlü isimleri de Dönmez’in listesinde yer almak için istifa ederek DSP’ye geçti.

Kırklareli’nde ise Muharrem İnce ile hareket ettiği gerekçesiyle Kılıçdaroğlutarafından çizilen mevcut Belediye Başkanı Mehmet Kesimoğlu CHP’den aday gösterilmedi. Bunun üzerine bağımsız aday olarak CHP’nin karşısına çıktı. DSP’ye geçmeyerek belediye meclisi için liste yapma şansını kaybeden Kesimoğlu’nun, 31 Mart’tan sonra CHP’li meclis üyeleriyle muhalefetin yanında yer alabileceği konuşuluyor.

HDP-CHP ittifakının en büyük tepkiyi Trakya’dan aldığı görülüyor. Bu ittifak daha seçimlere girmeden CHP içinde bölünmelere neden oldu. Seçimlerden sonra ise CHP içinde çok daha büyük ayrılıkların olması kaçınılmaz.