Denize Sızıntının Bedeli Ödenecek

İzmir’in Yeni Foça beldesinde 2.5 kilometrelik sahil şeridi sızan petrolle karardı. Bakan Kurum, sızıntıya neden olan kaynağın tespit edileceğini ve cezai yaptırım uygulanacağını açıkladı.

İzmir’in Yeni Foça beldesinde Gencelli ve Cumhuriyet mahalleleri bölgesinde, perşembe akşamı denizde kaynağı belirlenemeyen petrol sızıntısı meydana geldi. 2.5 kilometrelik sahil şeridi sızıntı nedeniyle petrolle kaplandı, siyaha büründü.

Bariyerlerle önlem

Kirliliğin daha da yayılmaması, petrolün dağılmaması için bölgede bariyerlerle önlem alındı. Sadece petrolü emen pedler denizin yüzeyine bırakıldı. Bölgedeki temizleme çalışmalarına, özel firma görevlileri tarafından devam ediliyor.

Petrol sızıntısının yaşandığı bölgede incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürü Sebahattin Dökmeci, “Sızıntı ihbarını alır almaz temizlik çalışmalarına başladık. Kirliliğin yoğun olduğu 2 bölüm bariyerlerle çevrildi. Kaba temizliğin 1-2 gün içinde tamamlanmasını bekliyoruz. Şu anda kirliliğin kontrol altına alındığını söyleyebiliriz” dedİ

Denize girilir mi?

Sızıntının kaynağını belirleme çalışmalarının devam ettiğini vurgulayan Dökmeci, “Numuneler alındıktan sonra kaynakla ilgili net bilgi verebiliriz. Bölgede seyir halinde olan gemilerden de batmış gemilerden de kaynaklanması ihtimal dahilinde. Kıyı kaynaklı olması biraz daha zayıf bir ihtimal. Denetimlerimizi yapıyoruz” dedi. Dökmeci, bölgede denize girilip girilmeyeceğine ise numunelerin incelenmesinin ardından karar verileceğini söyledi.  

Keşif uçuşları

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, temizleme sonucu oluşan atıkların, atık bertaraf tesislerine gönderileceği, kirliliğin boyutunun ve geldiği yerin belirlenmesi için helikopter ile keşif uçuşları yapıldığı ifade edildi. Petrol sızıntısının olduğu kıyı şeridindeki çalışmaları takip eden ilçe halkı ile çevreciler de kirliliğin kaynağının belirlenmesini ve bir an önce önlemlerin alınmasını beklediklerini söyledi.

Temizleme çalışmalarını inceleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da “Çevre kirliliğini bir an önce gidermek için herkes çalışıyor. Sahilin eski haline getirilmesi için herkes elinden geleni yapacak” dedi.

Sahildeki kirlilik kontrol altında

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Yeni Foça’daki petrol sızıntısına ilişkin yaptığı açıklamada, sahada 80 kişinin çalıştığını ve kirliliğin kontrol altına alındığını söyledi. Kirliliğin kaynağına ilişkin de çalışmaların yapılacağına dikkati çeken Kurum, “Gerekli cezai yaptırım da kimin tarafından yapıldıysa tespit edilerek uygulanacak. Bazen ister istemez böyle kazalar olabiliyor. Önemli olan bunlara anında müdahale edip, çevrenin, denizin, sahilin en az zarar görmesi noktasında müdahalede bulunmak” dedi.