Dolardaki Yükseliş Konut Kredisi Faiz Oranlarını Etkiler mi?

2018 Ağustos ayında artan dolar kuruna bağlı olarak yükselen konut kredisi faiz oranları son altı aydır düşüş yönünde ilerliyor. Ekonomide sağlanan dengelenme dönemi ile düşüşünü hızlandıran konut kredisi faiz oranları ortalaması %1.86’ya geriledi.

Mart ayı itibariyle kamu bankalarının uyguladığı faiz indirimi ile düşüşünü arttıran konut kredisi faiz oranları %1.28’e kadar geriledi. Faiz oranlarının düşmesi ile konut sektöründe aşağı yönlü seyreden grafik 2019 itibariyle düzenlenmeye başladı.

Dolar kuru dün FED’in faiz arttırımına gitmemesi ile düşüş göstermeye başlayıp 5.40’lı seviyelere ulaşmıştı. ABD ile yaşanan S-400 füzeleri ve F-35 uçakları gibi gerilimlerle artmaya başlayan dolar kuru bugün gündeme gelen Golan sorunu ile 5.76 kritik seviyeyi gördü. Bu seviye 2019 da görülen en yüksek dolar kuru düzeyi oldu. Seçimlere gün sayarken kurdaki dalgalanmanın piyasaları nasıl etkileyeceği merak konusu oldu.

Dolarda yaşanan yükselişin konut kredisi faiz oranlarındaki değişime kısa vadede etkisi olmayacağı düşünülse de kredi kullanmayı düşünen vatandaşı tedirgin etti. Özellikle yatırım amaçlı konut edinmek isteyenler ellerindeki nakiti dövize mi yatırmalı sorusu gündeme yeniden konu oldu. İlerleyen günlerde yaşanan gerilirimlerin devam etmesi ile dolar kuru artışını sürdürür ise konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşün son bulabileceği düşünülüyor.

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 23 Mart itibariyle en düşük tabela konut kredisi faiz oranı %1.28, en düşük konut kredisi faiz oranı da %0.98 olmaya devam ediyor.