Foça’da bulunan cesedin ardından 9 yıl sonra cezası belli oldu

Mürüvvet Yaradılmış, 23 Haziran 2010 tarihinde, en son emlakçı Ömür Gül ile görüştükten sonra ortadan kayboldu

9 Yıl önce kaybolan 55 yaşındaki Mürüvvet Yaradılmış‘ın cesedi Foça‘da ormanlık alanda bulundu

İzmir Çiğli’de, 9 yıl önce kaybolan ve Foça‘da ormanlık alanda cesedi bulunan Mürüvvet Yaradılmış (55) cinayetiyle ilgili, tutuklu sanıklar emlakçı Ömür Gül (34), onun eski eşi Şermin Kalafat (27) ve öldürülen Yaradılmış’ın oğlu tutuksuz sanık O. Y.’nin (33) yargılanması sürüyor. Savcı, Yaradılmış’ın oğlu için beraat, emlakçıya ağırlaştırılmış ömür boyu hapis, onun eski eşi için ise 20 yıla kadar hapis cezası talebinde bulundu.

Mürüvvet Yaradılmış, 23 Haziran 2010 tarihinde, en son emlakçı Ömür Gül ile görüştükten sonra ortadan kayboldu. Kadının cesedi 8 yıl sonra Foça’daki ormanlık alanda bulundu. Soruşturma kapsamında Mürüvvet Yaradılmış’ın en son, bir süre önce evlerini satan ve ardından da yeni bir ev almak için görüştüğü emlakçı Ömür Gül ve onun eski eşi Şermin Kalafat gözaltına alınarak tutuklandı.

Gül ve Kalafat ile öldürülen kadının oğlu O. Y. hakkında ‘tasarlayarak öldürme‘ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Karşıyaka 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın son duruşmasına tutuklu sanıklar Ömür Gül, Şermin Kalafat ve tutuksuz sanık Okan Y. ile tarafların avukatları katıldı. Duruşma savcısı esasa yönelik verdiği mütalaasında sanıklardan Gül hakkında ‘tasarlayarak öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu, Kalafat hakkında ‘tasarlayarak öldürme suçuna yardım etmek’ suçundan 20 yıla kadar hapis cezası istedi. Savcı, öldürülen kadının oğlu için ise beraat talebinde bulunurken, sanıkların tutukluluk hallerinin devamı yönünde mütalaa verdi.

Sanıklar ve avukatları ise esasa ilişkin mütalaaya karşı savunma yapmak için süre talebinde bulundu. Mahkeme heyeti, sanık ve avukatlarının süre talebini kabul ederken, sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.