Franchising Sistemi Masaya Yatırılmaya Devam Ediyor

JCI İstanbul’un projesi Enine Boyuna Franchising ’in bu yılki ilk etkinliği 30 Nisan Salı Günü İstanbul Sanayi Odası Sakıp Sabancı Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

2017 yılında JCI İstanbul tarafından hayata geçirilen ve franchising sektöründeki önemli konu başlıklarını paneller, sempozyumlar ile ele alan Enine Boyuna Franchising Projesi bu yılki ilk etkinliği 30 Nisan Salı günü İstanbul Sanayi Odası Sakıp Sabancı Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı ödülünün sahibi Cenk R. Girginol ‘dan Simit Sarayı’na Koza Gıda’dan Çölyak Derneği’ne kadar tüm paydaşlar bu etkinlikteydi. ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya gibi ülkelerde başta olmak üzere binlerce marka franchise vermektedir. Franchise sistemi kullanan markalar kısa sürede rakiplerinin önüne geçmektedir.

Türkiye’de de franchising iş modelinin doğru şekilde anlatılması ve girişimcilerin aklındaki sorulara tam anlamıyla yanıt bulunması amacıyla “Enine Boyuna Franchising” başlığında paneller düzenlenmektedir.

JCI istanbul Enine Boyuna Franchising Direktörü Emir Beyazörtü ve JCI İstanbul İş Dünyası’nda Sorumlu Başkan Yardımcısı Zuhal Ürgün’ün önderliğinde hayata geçirilen projede ;

Simit Sarayı Operasyon Direktörü Özgür Yaprak, Swiss Consulting Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Burak Köseoğlu ve Türkiye’deki franchise sektörünün öncüsü Medyafors Fuarcılık A.Ş Proje ve Satış Müdürü Arzu Şimşek Türkiye ve Dünya’daki franchise sektörü ile ilgili deneyimlerini paylaştıkları etkinlikte Best in the WordDünya’nın En İyi Kahve Kitabı Ödülü ve Winner-2019 Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı ödülü sahibi Cenk R. Girginol başarı hikayesini dinleyicilere aktardı.

Avrupa’nın en büyük franchise ve markalı bayilik fuarı Bayim Olur Musun? tarafından desteklenen etkinlikte Cake Station, Pasta Giulietta ve Coffeemania, Bikaldi Kahve ile Koza Gıda ve Detay Kahve , Beni Foods , Blue Foods , Acıbadem Künefe , Glutensiz Hayat Derneği , Çölyak Federasyonu ve Koperatiff İstanbul’un destekleriyle gerçekleşen etkinlikte Franchising Sistemi Enine Boyuna Masaya yatırıldı.

JCI İstanbul Şube Başkanı Fatih Katipoğlu, JCI ve JCI’ın hedefleri hakkında detaylı bilgiler verdi. Türkiye’de 22 şube ve 800’ün üzerinde üyeye sahip olan JCI’ın Dünya’da 120 ülkede 200.000’in üzerinde üyeyle Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda çalışmalar yaptığından bahsetti. Özellikle JCI’ın “Genç, aktif yurttaşların, öncü küresel ağı olmak” vizyonuna vurgu yapan JCI İstanbul Şube Başkanı Fatih Katipoğlu, kişisel deneyimlerinden yola çıkarak bu vizyonu birebir nasıl gözlemlediğini belirtti.

Swiss Consulting Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Burak Köseoğlu;

Franchise alanında dünyada listeler değişmeye başladı. 1995-95 yıllarında listelere baktığımızda ilk 50’ye kadar hep gıda firmalarıydı. Bugün nisan 2019’un listesine baktım. İlk 5’te yine çok tanıdık gıda firmaları var. Sonrasında hizmet geliyor. Franchise aslında birçok sektörü kapsıyor. Emlak, danışmanlık, temizlik, güvenlik vb alt sektörler artık gıdadan hızlı büyümeye başladı. Sadece Türkiye’de değil dünyada da hizmet sektörü çok hızlı bir büyüme ivmesi gösteriyor. Çalışmak için Türkiye’de yeterince girişimci ve girişimci zekası var. Tek sıkıntımız kaynak ve finans bulmak. Bunlarında 1-2 sene içerisinde aşılacağını ön görüyorum.

Medyafors Fuarcılık A.Ş Proje ve Satış Müdürü Arzu Şimşek;

“Bayim Olur musun Fuarı bu yıl 17.kez düzenlenecek. Fuarımız franchise sektörüne yön veriyor. Bu anlamda lider. Bu yıl 10-13 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek fuar CNR Fuar Merkezinde. Bayim Olur musun Fuarının diğer fuarlardan farkı markaların sadece fuar alanında yer alması değil, öncesinde ve sonrasında marka bilinirliğinin arttırılması ve markaya fayda sağlayacak birçok çalışmanın yapılıyor olmasıdır.

Winner-2019 Türkiye’nin En İyi Kahve Kitabı ödülünün sahibi Cenk R. Girginol;

“Kahve sektörünü içerisine girişim 17 sene oldu. İlk girdiğimde kaynak sıkıntısı vardı. Bu alanda eğitimler almaya başladım.2010 yılına geldiğimde ise kitap yazma projesini hayata geçirmeye başladım. Ülkenin ilk A’dan Z’ye kahveyi anlatan kitabı olan Kahve –Topraktan Fincana’yı yazdım. Hem Türkiye’den hem de yurt dışından oldukça ilgi gördü. Kendimle ve ülkemle ilgili büyük bir başarı kahvenin 500 yıllık topraklardan gelişine istinaden anlatabiliyor olmamız. Kitabı franchise edebilme ve yurt dışına pazarlama orada görülen ilgi bizim misyon edindiğimiz doğru işler gibi görünüyor diyen Girginol konuşmasının sonunda 2.kitabı Kahve-Fincandan Lezzete Kitabı için de imza günü düzenledi.