Gayrimenkul yatırımı için ne kadar para gerekir?

İyi bir yatırım yöntemlerinden olan gayrimenkul, farklı kriterlere göre değişik fiyatlar üzerinden satılmaktadır. Yatırım yapmak isteyen kişiler, mutlaka belli bir miktar para ile bunu gerçekleştirmek zorundadır. Ancak bunun için bir ortalama vermek, yatırımcının direkt beklentileri ile yakından alakalıdır.

Gayrimenkul yatırımı için ne kadar para gerekir?
Gayrimenkul yatırımı için ne kadar para gerekir?

Yatırım için gerekli para

Gayrimenkul yatırımı için ne kadar para gerekir sorusu, değişik birçok farklı kriterlere göre belirlenmektedir. Bu noktada gayrimenkul türü, bulunduğu yer, kaç yıllık olduğu ve özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Lemnos Emlak ‘ Bu Konuda Size Destek Olabilir

1+0 daireler: Değişen konut ihtiyaçları çerçevesinde 1+0 daireler son yıllarda çok büyük bir ilgi görmektedir. Özellikle yalnız yaşayan ya da öğrenci olan kişiler çok geniş dairelere ihtiyaç duymazlar. Böyle bir daire satın alacak olan kişiler, 100 bin TL’den başlayan fiyatlar ile ev satın alabilirler. Bu fiyatın daha altında meblağlardan satılan evler de mevcuttur. Ancak büyükşehirlerde, modern mimari ile inşa edilmiş olan evler genellikle minimum bu değerlere sahiptir.

1+1 daireler: Büyükşehirlerde, öğrenci potansiyelinin çok yüksek olduğu kentlerde 1+1 daire satışları yoğun bir şekilde yapılmaktadır. Lüks olarak tanımlanabilecek 1+1 daireler 185 bin TL alt civarındadır. Bu fiyat, alınan ortalamanın sonucu olarak yatırımcıların karşısına çıkmaktadır.

2+1 daireler: Gayrimenkul yatırımı için ne kadar para gerekir konusu ile alakalı olarak 2+1 daireler de ilgi çekmektedir. Çocuklu ailelerin büyük bir kısmı genellikle bu tip daireleri tercih ederler. 250 bin TL civarından başlayan fiyatlar, çok daha yüksek rakamlara kadar çıkabilmektedir.

Gayrimenkul yatırımı için ne kadar para gerekir
Gayrimenkul yatırımı için ne kadar para gerekir

3+1 daireler: Kalabalık aileler için uygun olan 3+1 daireler, günümüzde halen en çok ilgi gören konut seçenekleri sınıfında yer almaktadır. Fiyatları değişmektedir. Ancak güzel bir şekilde dizayn edilmiş olan dairelerin fiyatları, 300 bin TL alt limitinden satılmaktadır.

Gayrimenkul yatırımı için ne kadar para gerekir?
Gayrimenkul yatırımı için ne kadar para gerekir?

Gayrimenkul yatırımlarında nelere dikkat edilmelidir?

  • Yatırım yapmadan önce nasıl bir konut ya da ticari mülk alacağınıza karar vermelisiniz.
  • Özellikle kış ayının çok sert ve yoğun bir şekilde yaşandığı yerlerde, evin güneş görme durumu çok önemlidir. Hem sabah hem de akşam güneşine göre ev seçimi yapılabilir.
  • Ulaşım olanakları, genellikle metropol olarak bilinen kentlerde ayırt edici bir özelliktir. Merkeze uzak olan yerler için sunulan ulaşım alternatiflerine göre hareket edebilir ve buna göre konut satın alabilirsiniz.
  • Sosyal doku ve mahallede yaşayan kişilerin niteliği önemlidir. Çok göç olmamış, adli olayların yaşanmadığı ve huzurlu olarak bilinen semtler, genellikle yüksek fiyatlardan satılan konutları ile bilinmektedir.

Gayrimenkul yatırımı için ne kadar para gerekir konusu ile alakalı olarak bir emlak danışmanından da yardım alabilirsiniz. Bu şekilde yapılacak olan bir yatırım, size maddi anlamda çok büyük kazançlar sağlayacaktır. Tüm bu kriterlere göre hareket ederek, en güzel yatırımı yapmanız mümkündür.