İZBAN Grevi Başlıyor! İzmir’de grev kaç gün sürecek? Otobüs ve vapur ek seferleri konuldu – İzmir Metro çalışıyor mu?

İzmirliler dikkat! Grev nedeniyle İzmir ulaşımında sıkıntılı günler geliyor… İZBAN’daki toplu iş sözleşmesinde uzlaşma sağlanamadı ve İzban Çalışanları 10 Aralık 2018 Pazartesi greve gitme kararı aldı.

İşte İzmir’de ulaşım ve grev ile ilgili son dakika gelişmeleri.. Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Ervüz, “Greve saatler kaldı ve bir görüşme olacağını zannetmiyorum.

Yarın grevdeyiz, İZBAN çalışmayacak” dedi. İzban Grevi kaç gün sürecek? İzmir metro seferleri çalışacak mı? Büyükşehir’den grev önlemleri için otobüs ve vapur seferleri arttırılıyor.

Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın yüzde 50’şer ortaklığı olan İZBAN’da sendika ile devam eden toplu iş görüşmesi uzlaşma çıkmaması nedeniyle tıkandı. Geçtiğimiz Cuma günü TCDD’nin sunduğu yüzde 20’lik zam teklifini oylayan işçiler ‘greve çıkma’ kararı almıştı.

İZBAN’DAN AÇIKLAMA: SENDİKA YÜZDE 65 ZAM İSTEDİ

İzmir Banliyö Sistemleri A.Ş. (İZBAN) ise sendikanın yüzde 65 zam istediğini belirtti. Açıklamada “

“YÜZDE 65 ZAM” isteği ile masaya oturup bunda ısrarcı olmak, İzmir halkını ve çalışanlarımızı ikinci kez mağdur etmekten öte bir anlam taşımamaktadır. Ayrıca, hak arayışının yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltarak değil, doğru verilerle yapılması gerektiğine inanıyoruz” denildi.

Açıklamada şunlara yer verildi

“Toplu iş sözleşmesi” görüşmeleri, tarafların el sıkışmak üzere masaya oturduğu, karşılıklı teklifleri değerlendirip anlaşma zemini aradığı ortamlardır.

Ancak; iki yıl önceki toplu iş sözleşmesi döneminde kamunun zam oranları ve enflasyonun üzerindeki tekliflerimize rağmen “GREV” yaklaşımıyla İzmir halkını ve çalışanlarımızı mağdur eden Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi, ülkemiz gerçeklerine bugün de sırtını dönmektedir.

“YÜZDE 65 ZAM” isteği ile masaya oturup bunda ısrarcı olmak, İzmir halkını ve çalışanlarımızı ikinci kez mağdur etmekten öte bir anlam taşımamaktadır. Ayrıca, hak arayışının yanlış bilgilerle kamuoyunu yanıltarak değil, doğru verilerle yapılması gerektiğine inanıyoruz.

Buradan hareketle yüzde 22’lik teklifimiz sonucunda oluşan, asgari geçim indirimi dahil, ele geçecek aylık ortalama net tavan ücretleri, değerli İzmir halkının takdirine bırakıyor ve bu rakamlara kişi başına aylık 559 TL de yemek ve yol ekleneceğinin altını çiziyoruz:

Kamuoyuna saygılarımızla sunarız.

Makinist: 3.435 TL
Trafik kontrol merkezi: 3.435 TL
Tekniker: 3.395 TL
Teknisyen: 3.220 TL
İstasyon operatörü: 3.119 TL
Veznedar-Gişeci: 3.065 TL
Ofis personeli: 3.014 TL

SENDİKADAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI ‘BİR GÖRÜŞME OLACAĞINI SANMIYORUM’
Greve saatler kala ise sendikadan yeni bir açıklama geldi. Demiryol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, “Üyelerimiz sandığa gitti ve demokratik haklarını kullanarak ‘grev’ kararı aldı. Grev öncesi işverenler ile bir görüşme olacağını zannetmiyorum. Bunların adetlerinde yok” dedi.

Yarın ise saat sabah 05:00’da Alsancak Garı’na grev pankartı asılacak. Diğer istasyonların kapalı olması nedeniyle grev pankartı asılmayacak. Saat 10:00’da ise sendika öncülüğünde toplanacak olan işçiler grev açıklaması yapacak.

İZBAN yönetiminin dün akşam kendisini telefon aracılığıyla ilettikleri zam teklifinden sonra sendika üyeleri ile bir araya geldiğini paylaşmıştı.

Ayrıca sendika üyelerine kararlarını sormak adına İzmir Alsancak’da bulunan İstasyonu’nda sendika odasında oylama gerçekleştirdiklerini fiade etti.

Geçtiğimiz gün İZBAN yönetimiyle Toplu İş Sözleşme (TİS) sürecinde uzlaşamadıklarını ifade eden Ervüz ise 10 Aralık 2018 tarihinde Pazartesi günü saat 05:00 itibariyle grevin başlayacağını belritti ve şu açıklamada bulundu;

“İZBAN yönetiminden çıplak ücretlerimize yüzde 28 zam talep ettik. İşverenimiz, sosyal haklar ve ikramiyeler dahil yüzde 19,43 ortalama zam teklifinde bulundu.

İşverenimizden ikramiyelerin 85 günden 112 güne çıkarılması talebimiz var.

Saat 7’de başlayıp 18.30’da sona eren oy verme işlemine 342 İZBAN çalışanından 326’sı katıldı ve 320 çalışan ret oyu kullandı.

Sadece 6 arkadaşımız kabul etti. Bu sonuçla, yeni bir gelişme olmadığı takdirde biz pazartesi günü trenleri üzülerek çalıştırmayacağımızı beyan ediyoruz.

Grev nedeniyle vatandaşlar mağdur olacak

Ayrıca İZBAN’ın gün içerisinde 269 sefer yaptığı bilinirken bu seferlerde yaklaşık 300 bin vatandaş seyahat ediyor.

İZMİR BÜYÜKŞEHİR’DEN GREV ÖNLEMLERİ İÇİN ULAŞIMDA EK SEFERLER
Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşların grevden olumsuz etkilenmemesi için de ESHOT, İZULAŞ ve İZDENİZ’de sefer sayılarını artırıp yeni hatlar oluşturduklarını, hizmet verecek tüm yeni otobüs hatlarının sabah 06.00’dan itibaren sefere başlayacağını açıkladı.

Tramvay Karşıyaka’da 7,5 dakika, Konak’ta 5 dakikalık aralıklarla sefer yapacak. Metro ise 3 dakikalık aralıkla seferlerini düzenleyecek.

KUZEY AKSI
Buna göre Aliağa, Foça ve Yeni Foça’ya ulaşım talebinin karşılanması amacıyla 843 No’lu Aliağa Aktarma Merkezi-Egekent Aktarma Merkezi arasında 10 adet körüklü araç ve 15 dakika sıklık ile hizmet verecek yeni hat oluşturuldu. Ayrıca 844 No’lu Egekent Aktarma Merkezi ile Bornova Metro Aktarma Merkezi arasında ve 856 No’lu Çiğli Aktarma Merkezi ile Alsancak Gar arasında körüklü araçlarla hizmet verecek otobüs hatları oluşturuldu.

744 No’lu Foça-Hatundere Aktarma Merkezi hattını kullanan yolcular “Helvacı kavşağında”,

745 No’lu Yeni Foça-Biçerova Aktarma Merkezi hattını kullanan yolcular, “Yeni Foça yol ayrımında”, 752 No’lu Buruncuk-Hatundere Aktarma Merkezi hattını kullanan yolcular ise “Yıldırım” durağından, 843 No’lu Aliağa Aktarma Merkezi-Egekent Aktarma Merkezi hattına erişim sağlayabilecekler.

Bunlara ilave olarak yolcu yoğunluğuna göre, 121 No’lu Bostanlı İskele-Konak, 200 No’lu Mavişehir Aktarma Merkezi-Havalimanı, 543 No’lu Bostanlı İskele-Halkapınar Metro, 800 No’lu Menemen Aktarma Merkezi Bornova Metro, 912 No’lu Egekent Aktarma Merkezi-Alsancak Gar, 921 No’lu Bostanlı İskele-Alsancak Gar ve 802 No’lu Egekent Aktarma-Konak hatlarına ilave otobüs tahsisi yapılacak.

GÜNEY AKSI
Torbalı (Tepeköy Aktarma Merkezi ile Sarnıç Aktarma Merkezi) ve Sarnıç arasında 10 adet körüklü araç ile 15 dakika sıklıkta hizmet verecek yeni otobüs hattı oluşturuldu.

Ayrıca Buca Bölgesine toplu ulaşım hizmeti sunan 418 No’lu Şirinyer Aktarma-Halkapınar Metro, 70 No’lu Tınaztepe-Halkapınar Metro ve 470 No’lu Tınaztepe-Lozan Meydanı hatlarına ilave otobüsler tahsisi yapılacak. 70 No’lu Tınaztepe-Halkapınar Metro hattının bazı servisleri ise Şirinyer Aktarma Merkezi’nden başlayacak.

Gaziemir Bölgesi’nde toplu ulaşım hizmeti sunan 90 No’lu Gaziemir-Halkapınar Metro, 691 No’lu Gaziemir-Halkapınar Alsancak Gar, 200 No’lu Mavişehir Aktarma Merkezi-Havalimanı hatlarına ayrıca kent merkezinde 253 No’lu Halkapınar Metro 2-Konak hatlarına otobüs takviyesi yapılarak ek seferler konulacak.

İZDENİZ’DEN TAKVİYE
Karşıyaka ve Bostanlı iskelelerinde de İZDENİZ tarafından sefer takviyesi yapılacak. ESHOT ve İZULAŞ, bu bölgelerde oturan vatandaşların iskelelere daha kolay ulaşımı için ek seferler koyacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşların özel araçları yerine deniz ulaşımını tercih etmelerinde yarar olacağını söyledi.

TKP İZMİR İL ÖRGÜTÜNDEN DESTEK MESAJI GELDİ

TKP İzmir İl örgütü ise kentin dört bir yanında dağıttığı bildirilerle beraber İzmir’de yaşayan halkı İZBAN işçisinin haklı mücadelesinin yanında olması gerektiğini bildirdi.

İzmir’i kuzey-güney güzergahında birleştirdiği bilinen ve toplamda 342 işçinin hizmet verdiği İZBAN’da grevine sadece beş gün kaldı.

Söz konusu grev ise 10 Aralık saat 05.00 itibariyle başlayacak.