Koton El Emeği Koleksiyonu Anadolu Kadınlarına Gelir Yarattı

Koton El Emeği Koleksiyonu ; Koton’un, Kapsayıcı İş Modeli çerçevesinde hayata geçirdiği “El Emeği” projesi 8 il ve 18 ÇATOM’da 6.500 kadına 2 milyon TL üzerinde gelir sağladı. GAP Bölge Kalkınma İdaresi’ne bağlı faaliyet gösteren ÇATOM kanalıyla yürütülen projeyle Anadolu kadınlarının ekonomik ve sosyal hayata katılmaları sağlanıyor. Koton bu projeyle diğer markalara örnek oluşturacak bir model yaratmayı hedefliyor.

Kapsayıcı İş Modeli çerçevesinde Koton’un GAP ÇATOM (Çok Amaçlı Toplum Merkezi)iş birliğiyle yürüttüğü “El Emeği Projesi” 6.500 kadına gelir kaynağı oldu. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından, İsveç Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (SİDA) finansal desteği ile yürütülen “GAP Bölgesi’nde Kadının Güçlenmesinde Yenilikler Projesi” kapsamında ilk kez 2016 İlkbahar – Yaz sezonunda 11.645 adet üretimle oluşturulan Koton El Emeği Koleksiyonu, bugün 291.086 adet ürüne ulaştı. Yedi sezondur binlerce kadının ellerinden on binlerce kadının gardırobuna ulaşan Koton El Emeği Koleksiyonu, bu sezon 37 farklı tasarımla Türkiye’de 90, yurtdışında 37 olmak üzere toplam 127 Koton mağazasında ve koton.com online satış kanalında Koton müşterileriyle buluşuyor.

ÇATOM’lar kanalıyla 5 ilde başlayan bu iş birliği modeli, bugün 8 ilde 18 ÇATOM ile sürdürülüyor. Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Şanlıurfa ve Şırnak’ta devam eden Koton El Emeği Koleksiyonu çalışmaları, 2019 yılı itibarıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve UNDP tarafından yürütülen Kadının Güçlenmesi ve Sosyal Uyumun Desteklenmesi Projesinin kapsayıcı iş modelleri geliştirme başlığı altında ele alınıyor.

Koton El Emeği Koleksiyonu ile ilgili çalışmalar aynı zamanda Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın “Business Call to Action Platformu”na da kabul edildi.

Kapsayıcı İş Modeli çerçevesinde Koton
2 Milyon TL Üzerinde Gelir Yarattı

Koton El Emeği Koleksiyonu

GÜLDEN YILMAZ’DAN İŞ DÜNYASINA ÇAĞRI

Koton El Emeği Projesine 2016 yılında 800 kadınla başladıklarını belirten Gülden Yılmaz, şunları söyledi: “İlk koleksiyonumuz için 22 çeşit ürünü 11,645 adet üreterek 45 mağazamızda satışa sunduk. Projemiz kapsamında 7 sezonda toplamda 6.500 kadına dokunduk. Bugüne kadar yaklaşık 300 bin ürün ile toplamda 2 milyon TL’nin üzerinde gelir yaratmış olduk. 127 mağazamızda ve online satış kanalımızda müşterilerimizle buluşturduğumuz koleksiyonumuzu bir yıl içinde 200 mağazada satışa sunmayı hedefliyoruz. Koton El Emeği Projesi’ni Türkiye’ye karşı bir sorumluluk projesi olarak gördüklerini belirten Koton Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Yılmaz, bölgede yaratılan ekonomiyi büyütmek için iş dünyasına çağrı yaptı. ÇATOM’ların mevcut üretim kabiliyeti ve potansiyelinin altını çizen Yılmaz, farklı sektörlerdeki marka ve üreticileri bölgede sürdürülebilir iş modelleri oluşturmaya davet etti.

SADRETTİN KARAHOCAGİL: “BÖLGEDEKİ KADINLARI EKONOMİK VE SOSYAL HAYATA KATILIMI ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA…”

GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, proje ile ilgili şunları söyledi: “Ekonomik hayata katılımı destekleyen çalışmalarımız kapsamında Koton ile 2016 yılından bu yana iş birliği içindeyiz. Bu iş birliği, bölgedeki binlerce kadın için sürdürülebilir gelir fırsatı yaratmış olup, kadının kalkınma sürecine entegre edilmesi yönündeki nihai hedefimize katkı yapmıştır. ÇATOM Projesi kapsamında, farklı sektörlerde faaliyet gösteren marka ve üreticilerle söz konusu işbirliklerine yenilerini eklemek, özel sektörün Bölgeye olan ilgisi artıracak, sosyal ve ekonomik kalkınmaya yönelik gayretlerimizi pekiştirecektir.”

BÜLENT AÇIKGÖZ: “KOTON İLE OLAN İŞ BİRLİĞİMİZ KAPSAYICI İŞ MODELLERİ VE YEREL EKONOMİK KALKINMA AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR MODEL OLUŞTURUYOR”

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Kamu Politikaları ve Hizmetleri Portföy Yöneticisi Bülent Açıkgöz de Koton ile olan iş birliğini şöyle değerlendirdi: Koton ile olan iş birliğimiz yeni pazarlar yaratmak, girişimciliği desteklemek, istihdamın nitelik ve niceliğini artırmak, değer zincirlerini güçlendirmek açısından son yıllarda önemi giderek artan kapsayıcı iş modellerine güzel bir örnek oluşturuyor. Bu işbirliği ile GAP’ta ÇATOM’lar kanalıyla farklı illerden kadınların el emeği mağazalarda müşterileriyle buluşuyor.”