LC Wakiki Kurumsal Akademi’ye Birincilik Ödülü

Türkiye’nin global arenadaki milli elçisi LC Waikiki, ‘Koçlukla Gelen Liderlik Programı’yla European Mentoring & Coaching Council -Avrupa Yönderlik ve Koçluk Derneği (EMCC) tarafından düzenlenen ‘EMCC Coaching Awards 2018’de aday gösterildiği ‘Koçluk’ kategorisinde birincilik ödülünü kazandı. LC Waikiki Kurumsal Akademi’nin hazırladığı ‘Koçlukla Gelen Liderlik Programı’, Türkiye’de koçluk ekolleri dışında bir kurum tarafından tasarlanan ve ICF tarafından akredite edilen ilk ve tek koçluk programı olma özelliği taşıyor.

LC Waikiki Kurumsal Akademi, LC Waikiki çalışanlarının ve yöneticilerinin hem yetkinlik gelişimini sağlamak hem de mesleki uzmanlıklarını güçlendirmek üzere sürdürdüğü faaliyetleri ve hayata geçirdiği projelerle dünyanın en prestijli ödüllerini yakalamayı başardı.

LC Waikiki Kurumsal Akademi’nin 2017 yılında Uluslararası Koçluk Federasyonu (ICF)’ndan akredite edilen “Koçlukla Gelen Liderlik Programı”, European Mentoring & Coaching Council – Avrupa Yönderlik ve Koçluk Derneği (EMCC) tarafından düzenlenen“EMCC Coaching Awards 2018”teaday gösterildiği “Koçluk Kategorisinde” birincilik ödülüne layık görüldü. Ödül, mentorluk ve süpervizyon alanında yarattığı etki ve sağladığı katkılarla toplumun yararına hizmet eden en iyi uygulamalara veriliyor.

LC Waikiki’nin Koçlukla Gelen Liderlik Programı, Türkiye’de koçluk ekolleri dışında bir kurum tarafından tasarlanan ve ICF tarafından akredite edilen ilk ve tek koçluk programı olma özelliği taşıyor.

EMCC Dünya Başkanı Dr. Rıza Kadılar, ödülle ilgili şu değerlendirmede bulundu: “Avrupa Koçluk ve Mentorluk Konseyi (EMCC) tarafından verilen bu büyük ödüle LC Waikiki’nin koçluk alanındaki kurumsal çalışmaları ile layık görülmesi hepimizi gururlandırdı ve memnun etti. Ülkemizden böylesine başarılı bir çalışmanın uluslararası arenada bu prestijli ödülü alması aslında çok ilham verici ve anlamlı. Umarım diğer kurumsal firmalarımız bu deneyimi örnek alır ve iş dünyamızın ihtiyaç duyduğu yüksek katma değerli iş modeline kavuşmasına vesile olurlar.”

LC Waikiki Kurumsal Akademi olarak Koçlukla Gelen Liderlik Gelişim Programı’nı 2015 yılında hayata geçirdiklerini söyleyen LC Waikiki Kurumsal Akademi Direktörü Gülperi Tandar, proje hakkında şu bilgileri verdi: “2017 yılında ICF’den akredite edilen 26 kredilik programımız, EMCC tarafından koçluk programları kategorisinde, alanında en iyi uygulama seçildi. Koçluk ve mentorluk kapsamında etik standartları belirleyen EMCC’nin bu prestijli ödülünü alarak, moda ve perakende alanında olduğu kadar koçluk ve mentorluk alanında da Avrupa genelinde öncü şirketler arasında yer almanın gururunu yaşıyoruz. LC Waikiki Kurumsal Akademi çatısı altında ürettiğimiz tüm gelişim çözümlerimiz ile çalışanlarımıza ve liderlerimize katkı sağlamayı ve farklı araçlarla zenginleştirdiğimiz deneyimsel bir öğrenme ortamı oluşturmayı amaç edindik. ‘Avrupa’nın en başarılı üç moda perakende markasından biri olma’ hedefimize, farklı sektörlere de ilham kaynağı olan ‘Çift Kanatlı Yönetim ve Gelişim Modeli’ ile ulaşmayı hedefliyoruz. Kurumsal Akademi olarak bu model çerçevesinde oluşturduğumuz programlar ile liderlerimizi 2023 vizyonumuza hazırlıyoruz. Bu modeli destekleyen gelişim araçlarından biri olarak sunduğumuz Koçlukla Gelen Liderlik Programı, yöneticilerimizin dönüşüm yolculuğunda önemli bir rol oynuyor. Bu program; yöneticilerin koçluk becerilerini geliştirerek olumlu bir iklim ile çalışanlarını destekleyen, geribildirim ve takdir kültürü ile performansı yöneten, değerler ile anlam bulduran ve ilham veren liderlere dönüşmelerine katkı sağlıyor.

Koçluk ve mentorluğun gelişimine ve yayılımına ilham vermesi açısından, modern liderlik anlayışının gelişmesine yön veren başarılı uygulamalar kurumumuz için büyük anlam taşıyor. Bu ödüle layık görülmenin, benzer kurumların hep birlikte sinerji yaratarak bu alandaki standartları yükseltmesine hizmet edeceğini düşünmek bizleri de heyecanlandırıyor”.

Programın şimdiye kadar yaklaşık 2000 yönetici ile paylaşıldığını vurgulayanTandar, sözlerine şöyle devam etti: “Bu programı, yöneticilerde koçluk bilincinin oluşturulması, koçluk becerilerini iş ve özel hayatlarında kullanabilmeleri üzerine kurguladık. Programla birlikte yöneticiler çalışanları ile daha kolay iletişim kurabiliyor, onları daha iyi anlayabiliyor, hedefe doğru ilerleme noktasında performans için ortaklık yapabilmelerini sağlayabiliyor. Birbirlerini daha iyi anlayan çalışan-yönetici ilişkisi sayesinde, güven ortamının artarak, olumlu iklimin yayılmasına hizmet edebiliyor. Şirkette koçluk bilincinin yayılmasını destekleyecek şekilde 1250 saat bireysel koçluk, 50 takım ile gerçekleştirilen 1000 saat takım koçluğu hizmeti de verdik. Bu kültürü daha da yaygınlaştırmak ve davranışa dönüşmesini kolaylaştırmak adına iş başında gerçekleşen gelişim mentorluğu faaliyetlerimizle de destekliyoruz.”