inşaat sektöründe arsa payı ve diğer maliyetlerin arttığını vurgulayan Akyüz, “Demir, beton gibi inşaat malzemelerinde ciddi artışlar yaşandığı halde bu artışlar henüz fiyatlara yansıtılmadı.

Önümüzdeki dönemde bu artışların fiyatlara zam olarak yansıması kaçınılmaz. Örneğin 18 ayda sadece inşaat demirinde yüzde 145, hazır betonda ise yaklaşık yüzde 27 fiyat artışı oldu.

Diğer maliyetlerle birlikte yıllık ortalama yüzde 55 ila 60 civarında bir artış meydana geldi. Konut fiyatları son bir yıldır neredeyse hiç artmadı” diye konuştu.

Akyüz, düzenlediği sohbet toplantısında, geçen yıl ocak ayında 120 ay vadeli konut kredisi faiz oranının aylık yüzde 0.95 seviyesinde olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti: “Bu oran bu yıl şubatta aylık bazda yüzde 1.59’u buldu ve son 8.5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ev sahibi olmak isteyenlerin geçen yıldan bu yana kredi maliyeti de yüzde 10 arttı.

Faiz oranlarındaki yükseliş nedeniyle 100 bin lira kredi çeken bir kişi, bir yıl öncesine kıyasla 17 bin lira daha fazla ödemek zorunda. Yüksek faiz ve döviz kurlarındaki yükseliş, demir fiyatları başta olmak üzere yükselen maliyetler nedeniyle sektörümüz olumsuz etkileniyor.

Tüm bu sorunlara acil çözüm üretilememesi durumunda satışlar daha da yavaşlayacaktır. Bu konuda hükümetin en kısa sürede tedbir alacağına inanıyorum.”