Momo nedir? Bakanlık Harekete Geçti

Bakanlık Momo tehlikesine karşı harekete geçti

Momo tehlikesi dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor. Avrupa ve Amerika’nın ardından tehlike Türkiye’nin de kapısını çaldı. Yaşanan son gelişmelerin ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Momo tehlikesine karşı harekete geçti. Peki; Momo nedir? İşte Momo ile ilgili merak edilenler…

Momo tehlikesine karşı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı harekete geçti. Amerika kıtasında başlayan, Facebook, YouTube ve whatsapp üzerinden yayılan tehlike hızla Avrupa’ya ve sonunda da Türkiye’ye ulaştı. Peki, Momo nedir? Bakanlık, gençleri intihara sürükleyen Momo tehlikesine karşı hangi tedbirleri aldı? İşte, telefonumuzun ucundaki tehlike, Momo ile ilgili tüm merak edilenler…

Bakanlık Momo tehlikesine karşı harekete geçti

Mavi Balina tehlikesini akıllara getiren Momo Challange internet oyunu YouTube veya whatsapp uygulaması ile ulaşılıyor ve oyuna davet etme ile başlıyor. Kişilerin daveti kabul etmesi halinde oyun rahatsızlık verici mesajlar, şiddet içerikli görseller ve tehditlerle devam ediyor.

Momo ilk olarak Meksika kodu uzantılı numaralara yanıt vermeye başladı. Ardından hinterlandını genişleten Momo, Kolombiya ve Japonya’da gençleri tuzağına düşüreye başladı. Meksika ve İspanya polis teşkilatları gençler başta olmak üzere sosyal medya kullanıcılarını Momo oyununu dikkate almamaları ve oynamamaları yönünde uyardı. Ancak Momo gün geçtikçe ABD ve Amerika’da hızla yayılmaya başladı.

MOMO GÖRSELİ: JAPON MÜZESİNDEKİ KUŞ KADIN

Momo’nun görselinin ise Japonya’da bir müzede sergilenen kuş kadın heykeline ait olduğu ortaya çıktı.

MOMO YENİ MAVİ BALİNA MI?

Momo yeni Mavi Balina olur mu bilinmez, ama birçok özelliği mavi balina ile eşleşiyor. Gençleri hedef kitlesine alması, oyuna girenlerin psikolojisini alt üst etmesi ve sonunda da intiharın eşiğine getirmesi Momo’nun Mavi Balina ile benzer noktaları arasında yer alıyor.

MOMO İLE İLGİLİ BAKANLIK HAREKETE GEÇTİ

Momo oyunun henüz Türkçesi yok. Ancak olası gelişmelere karşı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, BTK’ya erişimi engelleme talebinde bulundu.

İşte, konu ile ilgili Bakanlık tarafından yapılan açıklama:

Son zamanlarda, özellikle sosyal medyada paylaşılan yurtdışı örneği ile birlikte, çocuklara yönelik video içeriklerinin belli zaman dilimlerine Momo karakterinin çocuklara yönelik telkin ve talimatlarla kendilerine nasıl zarar verebileceklerini anlattığı, şiddet içerikli kısa konuşmaların yer aldığı görüntülerin yerleştirildiği ile ilgili şikayetlerin arttığı tespit edildi. Bakanlığımız Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü yetkilileri Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (btk) ile gerekli görüşmeler yaparak, BTK’dan söz konusu oyununa erişimin engellenmesi yönünde geçtiğimiz günlerde resmi yazı ile talepte bulundu.