Ptt’den “Avrupa 2019 (Ulusal Kuşlar) Konulu Anma Pulu

PTT AŞ tarafından Türkiye’ye özgü kuşlardan“Anadolu Sıvacısı” ve “Çizgili İshakkuşu” görsellerine yer verilerek hazırlanan “Avrupa 2019 (Ulusal Kuşlar)” konulu iki değerli anma pulu ve ilk gün zarfı 09 Mayıs 2019 tarihinde tedavüle sunuldu.

Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi (PTT AŞ) tarafından “Avrupa 2019 (Ulusal Kuşlar) konulu anma pulu 2019 yılı Pul Emisyon Programı kapsamında 9 Mayıs 2019 tarihinde tedavüle çıktı.

Posta pulunun yer aldığı portföy içerisinde; “Avrupa 2019 (Ulusal Kuşlar)” konulu 2 TL, 4 TL bedelli (36×52 mm boyutunda) Anma Pulu, söz konusu pula ait (140×210 mm boyutunda) 7,50 TL bedelli ilk gün zarfı PTT İşyerlerinde ve PTT’ye ait www.filateli.gov.tr web adresinde ve filateli cep uygulamasında satışa sunuldu.

Söz konusu filatelik ürünlerin satışı ile aynı tarihte “PTT Pul Müzesi Anafartalar Mah. Atatürk Bulvarı No:13 Ulus/ANKARA” adresinde “Avrupa 2019 (Ulusal Kuşlar) 09.05.2019 ANKARA” ibareli ilk gün damgası kullandırılacak.

AVRUPA 2019 (ULUSAL KUŞLAR)

Kuzey Kutbundan Güney Kutbuna dünya üzerindeki tüm ekosistemlerde yaşayabilen kuşlar, sabit vücut sıcaklıklı, kanatlı, yumurta ile üreyen hayvanlardır. Farklı iklim özelliklerine sahip bölgelerin bulunması birçok kuş türünün ülkemizde yaşamasına olanak sağlamıştır. Avrupa kuşlarının yaklaşık %90’ı ülkemizde gözlemlenmektedir.

Anadolu Sıvacısı ( Sitta krueperi )

Ülkemizin iğne yapraklı ormanlarında yaşayan Anadolu Sıvacısı 13-15 gram arasındaki ağırlığı ve 12-13 cm boyu ile Anadolu’nun narin kuşudur.

Başının üst yarısının siyah olması, gözlerinin üstünde göze çarpan beyaz bir tüy şeridi bulunması ve göğsünün üzerinde yer alan geniş kestane renkli lekesi ile diğer kuşlardan ayrılan Anadolu’nun endemik bir kuş türüdür. Bu kuşun temel besini kırıkkanatlılar, küçük kurtçuklar, kelebekler, küçük tohumlar solucanlar ve böceklerdir.

Anadolu sıvacısı, Dünyanın en eski Uluslararası Koruma Örgütü olan BirdLife International tarafından “Avrupa Ölçeğinde Korumada Öncelikli Kuşlar” kategorisine dahil edilerek koruma altına alınmıştır.

Çizgili İshakkuşu (Otus brucei )

Nesli tükenmek üzere olan ve sadece Şanlıurfa’ nın Birecik ilçesinde Söğütlük adlı parkta yaşamını sürdüren Çizgili İshakkuşu 20- 22 cm boyu ile dünyanın en küçük gece yırtıcısıdır.

Nisan ayının ikinci haftası Umman ve Basra bölgesinden göç ederek ülkemize gelen, yavrusunu büyüttükten sonra Eylül ayı sonu itibariyle tekrar göç eden endemik bir kuş türümüzdür. Danaburnu böceği, fare, çekirge, solucan ve böcekleri gece karanlığında termal gözleri ile görüp, avlayarak beslenir.