duvar saati
duvar saati

Şu an saatin kaç olduğu merak edilen konular arasında bulunuyor. Saatler geri alındı mı sorusu araştırılıyor. Avrupa ülkelerinde yaz saati ve kış saati uygulaması devam ediyor.

Türkiye’de 2016 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla yaz ve kış saati uygulamalarının bir daha uygulanmayacağı açıklanmıştı. Türkiye’de sadece ileri yaz saati uygulanıyor. Avrupa’da kış saati uygulamasıyla ilgili tartışmalar ise henüz son bulmuş değil.

Sabit saat uygulamasına geçen Türkiye’de kimi elektronik aletlerin ve cep telefonların saatlerinin, kış saatine otomatik geçiş yapması karmaşa yarattı.

Türkiye pazar sabahına kafa karışıklığıyla uyanırken, vatandaşlar “saat kaç” sorusunun cevabı için Google’a akın etti.

Telefondaki saat farklı, duvardaki saat farklı zamanları işaret edince vatandaşlar Google üzerinde saat kaç sorusuna cevap aramaya başladı.

Kış saati uygulamasında geçildiğini zannedenler ‘saat kaç’ diye aramaya başladı. Türkiye zaten yaz saati uygulamasında olduğu için saatler geri alınmadı. Yaz saati uygulaması (YSU) herhangi bir ülkede veya bölgede gün ışığından, sabahları daha az, öğleden sonra daha çok yararlanmak üzere, periyodik olarak, saatlerin belirli bir miktarda değiştirilmesidir. Ancak Türkiye bu yıl kış saatine geçmedi.

Almanya, Fransa, Danimarka, Hollanda gibi birçok Avrupa ülkesinde 2021’in Mart ayına kadar devam edecek olan Kış saati uygulaması bugün gerçekleştirilecek.

Bu kapsamda ülkemizde 2016 yılında kaldırılan uygulama yeniden vatandaşların gündemine gelirken “Saatler geri alınacak mı?” sorusu yanıt aramaya başladı