Sektörde daha büyük projelere yöneleceğiz

Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur : “Sektörde daha büyük projelere yöneleceğiz” Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün: “Yurtdışında takım ruhu içinde zorlukları aşarak yılda 30 milyar Dolar’ı yakalayacağız”

Dünyayı inşa eden Türk müteahhitler, “4. Ticaret Müşavirleri Konferansı” kapsamında Türkiye’yi dünyada temsil eden 160’ı aşkın Ticaret Müşaviri ile biraraya geldi. Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, “Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde daha büyük projelere yönelmeye ihtiyaç var. Bu çerçevede sektör temsilcileri ile daha yakın işbirliği sürdürülecek” dedi.

TMB Başkanı Mithat Yenigün, “Keskinleşen küresel rekabet ortamında zorluklara sizlerle birlikte takım ruhu içinde karşı koyacağımıza inancımız tamdır” diye konuştu.

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB), 4. Ticaret Müşavirleri Konferansı çerçevesinde, Ticaret Müşavirleri ile üyelerini bir araya getirdi. Ankara’da gerçekleştirilen ve 160’ı aşkın Ticaret Müşavirinin hazır bulunduğu toplantıya Ticaret Bakanı Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur da katıldı. Türkiye Müteahhitler Birliği’nin yurtdışındaki faaliyetlerin başladığı 1972 yılından bu yana gerçekleştirdiği sektördeki büyük dönüşümün ve Türk inşaat sektörünün markalaşma sürecinin anlatıldığı sunumun ardından protokol konuşmaları yapıldı.

Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, inşaat sektörünün yurtdışında ticaret müşavirlerinin göğsünü kabartan çalışmalar üstlendiğini ve Türkiye Müteahhitler Birliği’ni de bu çerçevede hiçbir zaman ayrı bir bünye olarak kabul etmediklerini kaydetti. Konferans kapsamında ticaret müşavirlerinin her 5 dakikalık değerlendirmelerinin en az 1-1,5 dakikasını yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinin oluşturduğuna vurgulayan Batur, “Bakan Ruhsar Pekcan tarafından ticaret müşavirlerimize, bulundukları ülkelerdeki inşaat projeleri hakkında bilgilerin yakın işbirliği içinde sektöre taşınması konusunda ek misyon verildi. Önümüzdeki dönem sektörle işbirliğini güçlendirme azmini taşıyoruz” diye konuştu.

Gonca Yılmaz Batur şöyle konuştu: “Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyanın istikrarsızlığı ve geçtiğimiz dönem petrol fiyatlarında yaşanan düşüşlere rağmen Türk müteahhitlerimiz yurtdışında yeniden yıllık proje tutarında 20 milyar doları aşmayı başardı. Sırada sektörün daha büyük ve EPC (mühendislik, tedarik, müteahhitlik) projelerine daha çok odaklanması olmalı. Sektörde daha büyük projelere yönelerek yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde proje başına gelirin artırılmasına sağlamaya ihtiyaç var. Bu çerçevede ticaret müşavirleri de sektör temsilcileri ile daha yakın işbirliği çerçevesinde çalışmalarını sürdürecektir.”

Türkiye Müteahhitler Birliği
Türkiye Müteahhitler Birliği

“Sektörümüzün geleceğine ışık tutacak buluşma”

TMB Başkanı Mithat Yenigün, ise konuşmasına, “Türkiye’nin en büyük hizmet ve mal ihracatçılarından olan inşaat sektörümüzün geleceğine ışık tutacak bu değerli buluşmada siz değerli Ticaret Müşavirlerimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyerek başladı.

Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde, 2012-2015 döneminde 25-30 milyar dolar seviyesinde olan yıllık yeni proje tutarlarının, 2016-2017 döneminde 14-15 milyar dolara indiğini, 2018’de 20 milyar dolara çıktığını hatırlatan Yenigün, “Yurtdışında yeniden 30 milyar dolar seviyesine doğru çıkıyoruz. Bu çerçevede 2030’larda hedefimiz uluslararası pazardan aldığımız payı %7’lere, diğer bir ifadeyle yılda 50 milyar dolara yükseltmektir” diye konuştu.

Türk müteahhitlerin uluslararası arenada bir marka haline geldiğini ve çok daha büyük başarılar yakalayabileceklerini vurgulayan Yenigün, Ticaret Müşavirleri’ne özetle şunları söyledi:

Türkiye Müteahhitler Birliği
Türkiye Müteahhitler Birliği

DEVLETİMİZİN DESTEĞİ KÜRESEL REKABETTE ÇOK ETKİLİ: Türk müteahhitlerinin uluslararası rekabet gücünün temelinde yatan çok önemli bir unsur da devletimizin, Sayın Bakanlarımızın ve siz Kıymetli Ticaret Müşavirlerimizin desteğidir.

HEYECANIMIZA ORTAK OLUYORSUNUZ: İmzaladığınız iş alındı belgeleri ile üstlendiğimiz projelerin ilk şahidi ve heyecanımızın ortağı olmanız nedeniyle siz Ticaret Müşavirlerimiz bizler için ayrı bir öneme sahipsiniz. Bizler için en ileri safta görev yapan öncü güçsünüz. Mevcut ve potansiyel pazarlarımızla aramızdaki en önemli köprüsünüz.

TEMİNAT MEKTUPLARI, FON DESTEĞİ, İSTİHDAMIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER: Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerimizin gelişimi için sizlerin bilgi paylaşımı, sorunlarımıza sahip çıkması ve çözüme yönelik çabaları büyük önem taşımaktadır. Ayrıca teminat mektuplarının temini ve kabulü, fon desteği ile finansman enstrümanlarının yaratılması, yurtdışında Türk istihdamının önündeki engellerin kaldırılması gibi sorunlarımızın çözümü için girişimlerimiz mevcuttur. Bu konularda başta Ticaret, Dışişleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlıklarımız ile Türk Eximbank’ın desteklerinin bizim için önemini bu vesileyle belirtmek isterim.

Türkiye Müteahhitler Birliği
Türkiye Müteahhitler Birliği

SİZLERLE TAKIM RUHU İÇİNDE ZORLUKLARI AŞACAĞIZ: Türk inşaat sektörü için 47 yıllık deneyimle şimdi yeni pazarlar, yeni ortaklıklar ve yeni projeler yaratma gereksinimi içindeyiz. Keskinleşen küresel rekabet ortamında zorluklara sizlerle birlikte takım ruhu içinde karşı koyacağımıza inancımız tamdır.

ABD PAZARI BÜYÜKLÜĞÜ VE İMKANLARIYLA CEZBEDİCİ: ABD pazarına yönelik çalışmalar yapıyoruz. ABD ile 3. ülkelerde edindiğimiz ortaklık tecrübesini, bu defa ABD’de hayata geçirme imkanlarını değerlendiriyoruz.

Konuşmaların ardından, Türkiye Müteahhitler Birliği üyeleri ile Ticaret Müşavirleri ikili temaslarda bulundu.