Vergi
Vergi

Son dakika haberi: KYK borç yapılandırma nasıl ve ne zaman yapılacak? KYK borçları silinecek mi ? KYK vergi borç yapılandırma Meclis’ten geçti.

Vergi yapılandırma süreci ile öğrenim kredisi, SGK gecikme cezaları, Gümrük vergisi faizleri ve gecikme zammı, emlak vergisi, çevre temizlik vergisi, ilan ve reklam vergisi su atık su katı atık ücretleri yol katılım payları yeniden değerlendirilerek 18 eşit taksite bölünecek.

Vergi yapılandırması toplam 500 milyar liralık bir borcu kapsayacak. İlk ödeme ise şubat ayında gerçekleşecek. KYK ve diğer borç yapılandırma süreçleri kapsamında taksit ödemeleri 2 ayda bir yapılacak.

Diğer yandan Meclis’te kabul edilen vergi borcu yapılandırılması maddesine göre, borcunu peşin ödemek isteyenlere de indirim sağlanıyor. İşte, vergi yapılandırma süreci hakkında detaylı bilgiler

SGK, KYK, trafik cezaları, banka borçlarına af var mı? Vergi affı yasası hangi borçları kapsayacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla tarihin en kapsamlı borç yapılandırılması çalışmaları başlatıldı. Devlete borcu olan vatandaşlar SGK, KYK, trafik cezaları, banka borçlarına af var mı merak ederken, vergi affı yasasının hangi borçları kapsayacağı ile ilgili detaylar paylaşıldı.

Sosyal medyadan gençlerin KYK borçlarının silinmesi yönünde talepler artınca devlet, tarihin en kapsamlı borç yapılandırılması ile ilgili çalışmalar başlattı. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, devlete olan borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin paketin hazırlandığını belirtti.

Tarihin en kapsamlı borç yapılandırma paketiyle, yaklaşık 4 milyon vatandaşın 500 milyar liralık borçların ödemesinin kolaylaştırılması, ödemesiz dönem ile ertelenmesi ve sonrasında uzun vadeli taksitlendirilme yapılmasının planlandığı aktarıldı.

KYK borçları silinecek mi?

Üniversite eğitimini tamamlayan öğrencilerin öğrenim kredilerinin geri ödemeleriyle ilgili yaşadıkları sorunlar daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletilmişti. Buna göre KYK kredi borçları da yapılandırılma kapsamına dahil edildi. Büyük kapsamlı yapılandırma ile kamuya olan borçların gecikme faizi ve gecikme zammında da indirime gidilmesi bekleniyor.