Yetkililer, Cuma günü başlayacak 45 saatlik bir nakil operasyonunda, Marmara Denizi kıyısındaki Atatürk Havalimanı’ndan, Karadeniz kıyılarının 30 km (20 mil) kuzeyindeki yeni havaalanına uçuşları değiştirmeyi planlıyor.

8 milyar dolarlık havaalanı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın savunduğu birçok altyapı mega projesinden biri ve başlangıçta Türkiye’nin 2027 yılına kadar ikiye katlamayı umduğu bir sayı olan 90 milyon yolcuyu idare edebilecek.

Bu sayı, havalimanlarının mevcut kapasitesi göz önünde alındığında, İstanbul Havalimanı’nı dünyanın en büyüğü yapacak.

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, dün havalimanında düzenlediği basın toplantısında, “Öngörülerimize göre istanbul Havalimanı yaklaşık beş yıl içerisinde, hizmet verecek yolcu sayısı sıralamasında ikinciliğe yükselecek, tüm fazlar tamamlandığında ise liderlik koltuğuna oturacak” dedi.

İlk etap açılışı 29 Ekim’de gerçekleşen İstanbul Havalimanı’na büyük taşınma 5 Nisan Cuma sabahı saat 03:00’da başlayacak ve ve 6 Nisan Cumartesi gecesi saat 23:59’da tamamlanacak. Taşınma sonrası operasyonlar 6 Nisan saat 14:00’da İstanbul Havalimanı’nda başlayacak.

Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na uçak çekme aparatlarından, çok hassas aletlere kadar yaklaşık 47 bin 300 ton ağırlığında 10 bin parçadan fazla malzeme taşınacak.

Taşınma, Türkiye’nin İstanbul’u küresel bir havacılık merkezi yapma arzusuna katkı sunmasının yanı sıra, THY’ye de Atatürk Havalimanı’ndaki kısıtlı büyüme imkanın üzerine çıkmasını sağlayacak.

THY 15 yıldır devam eden hızlı büyümenin ardından, İstanbul’un Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’ya yakın konumunun da etkisiyle rakiplerinden çok daha fazla noktaya uçuş gerçekleştiriyor.

İstanbul’un bu konumu, THY’nin 4-5 saatlik uçuş alanı içerisindeki noktalara yakıt tasarruflu dar-gövde uçaklarla uçmasına da imkan veriyor. Görece düşük maliyetler ise THY’nin geçen yıl elde ettiği 4.05 milyar liralık net kâra destek vermiş durumda.

Yeni havalimanı ile birlikte daha fazla slot imkanı elde edecek olan THY, filosundaki uçak sayısını önümüzdeki dört yıl içinde 338’den 476’ya çıkarmayı planlıyor. Analistler bu durumun THY’nin bölgedeki üç büyük rakibi konumundaki Emirates, Qatar Airways and Etihad için ise tehdit oluşturduğuna işaret ediyor.

Coğrafi konumu ve dar-gövde ile uçabilme imkanının, giderek artan önemde bir küresel oyuncu olarak THY’yi çok güçlü bir konuma taşıdığını belirten Havacılık analisti John Strickland, “Bu, THY’nin rekabette Körfez ülkeleri havayolları ile aynı imkanları yakalamasını sağlayacak” dedi.

Buna karşın THY’nin önünde riskler de bulunuyor. Yeni havalimanının Türkiye’deki güçlü ekonomik büyümenin durma sinyalleri verdiği bir dönemde açılıyor olması ve iç pazarda yaşanabilecek bir zayıflık, THY’nin işini zorlaştırabilir.