Tohum Otizm Vakfı Diyarbakır’da düzenlenen atölyelerde

Tohum Otizm Vakfı Diyarbakır’da düzenlenen atölyelerde, aile ve eğitimcilere otizm konusunda eğitim verdi! Diyarbakır’da Bir Tohum Da Sen Ek projesi desteğiyle Molla Gürani İlkokulu ve Sultan Sasa İlkokulu’nda materyal donatılan sınıfların açılışı gerçekleşti.

Tohum Otizm Vakfı’nın Garanti Bankası sponsorluğunda faaliyet gösteren Sürekli Eğitim Birimi

, Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile 22 Mayıs’ta eğitimciler, 23 Mayıs’ta ailelerle buluştu. Tohum Otizm Vakfı tarafından eğitimcilere ve ailelere yönelik düzenlenen atölyelerde, otizm konusunda uygulamalı eğitim verildi ve eğitimler sonrasında Molla Gürani İlkokulu ve Sultan Sasa İlkokulu’nda Bir Tohum Da Sen Ek projesi desteğiyle otizmli çocukların ihtiyaçlarını karşılayacak özel eğitim materyalleri ile donatılan sınıfların açılışı gerçekleşti.

Tohum Otizm Vakfı Sürekli Eğitim Birimi, otizmli çocuk ailelerine ve öğretmenlere yönelik ücretsiz olarak düzenlediği eğitimler ile bu kez Diyarbakır’daki aile ve eğitimcilerle buluştu. Otizm eğitim atölyeleri aracılığıyla otizmli çocuğa sahip olan aileler, okulunda otizmli öğrencisi bulunan eğitmenlere otizm konusunda farkındalık yaratılarak, uygulamalı eğitimlerle yeni beceriler kazandırılması hedefleniyor.

Otizmin günümüzde bilinen tek tedavisi erken tanı ve sürekli yoğun eğitimdir. Erken tanı ve doğru bir eğitim ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık %50’sinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilmekte ve gelişim sağlanabilmektedir.

Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Diyarbakır Otizmliler Yardımlaşma Derneği iş birliği ile 22 – 23 Mayıs tarihlerinde düzenlenen otizm eğitim atölyelerinde ‘Otizm Farkındalık Eğitimi’, ‘Öz Bakım Becerileri ve Serbest Zaman Etkinlikleri’, ‘Ayrık Denemelerle Öğretim’, ‘Pekiştirme’, ‘Etkinlik Çizelgeleri’, ‘Video Model ile Öğretim’, ‘İpucu Sunma ve Geri Çekme’, ‘Davranış Yönetimi: Davranış Problemleri ile Başa Çıkma Stratejileri Yeni Beceri ve Davranış Kazandırma’ konuları anlatılarak uygulamalı eğitimler verildi.