Yenifoça’da Elektrik Kesintisi Protestosu

İZMİR'in Foça ilçesine bağlı Yenifoça Mahallesi'nde oturanlar sıklıkla elektrik kesintisi yaşandığını belirterek, eylem yaptı, imza kampanyası başlattı.

İZMİR’in Foça ilçesine bağlı Yeni foça Mahallesi’nde oturanlar sıklıkla elektrik kesintisi yaşandığını belirterek, eylem yaptı, imza kampanyası başlattı.

Yenifoça Forum Platformu üyesi 100 kişi, dün saat 15.00 sıralarında, elektrik dağıtım şirketi bürosu önünde bir araya geldi. Yenifoça’da sıklıkla elektrik kesintilerinin yaşandığını belirten topluluk, soruna çare bulunmasını istedi.

Topluluk adına açıklamayı yapan Yeni foça Forum Platformu Dönem Sözcüsü Ezgi Levent, imza kampanyası başlattıklarını belirterek, şöyle dedi:

“Yılların getirdiği bir ihmal edilmişlikle yaşıyoruz. Hastanemiz yok, bankamız yok, benzin istasyonumuz yok. Foça’nın en büyük mahallesiyiz. Nüfusumuz yazın ilçe merkezinin iki katına çıkıyor. Mahrumiyetlerimiz, son zamanlardaki elektrik kesintileriyle daha da büyüdü. Gece karanlıktayız. Soğuksa ısınamıyoruz. Sıcaksa gıdalarımız bozuluyor. Habersiz kesintilerden cihazlarımız arızalanıyor. Biraz yağmur yağsa hafif rüzgar esse elektriklerimiz kesiliyor.

Vatandaşlar olarak artık çileden çıktık. Bilgi edinmek için dağıtım şirketini arıyoruz, tatmin edici bir cevap alamıyoruz. Yetkililerle görüşmemizde kesintilere hava kirliliği ve iklim koşullarını neden gösterdiler. 21’inci yüzyılda teknolojinin akılalmaz düzeyde geliştiği bir dünyada bu tür nedenlerle elektrik kesilmesini kabul etmiyoruz.

Dağıtım şirketi yeterli yatırımı yapmalı, iletim hatları ve trafo merkezlerini bölge koşullarına uygun hale getirmelidir. İlgili ve sorumlu kuruluşların gereğini yapması için bir imza kampanyası başlattık. Sorun çözülene kadar takipçisiyiz.”

Protesto alkışlarıyla tamamlanan basın açıklamasının ardından katılımcılar, imza kampanyasına destek verdi.