Zorlu Holding Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubunu Kurdu

Zorlu Holding, Akıllı Hayat 2030 vizyonu çerçevesinde çalışanlarının gönüllü katılımıyla Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu kurdu.

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik; Akıllı Hayat 2030 vizyonumuz çerçevesinde 2022’ye kadar kadın çalışan oranımızı yüzde 40’a çıkaracağız. Zorlu Holding,Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’nun ilk toplantısını; alanında uzman konuşmacıların ve Türkiye’nin önde gelen kurumlarının üst düzey temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdi.

Zorlu Holding, Akıllı Hayat 2030 stratejik yaklaşımı kapsamında; Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ve Kadının Güçlenmesi İlkeleri’ni; referans alarak oluşturduğu yol haritası doğrultusunda kurduğu Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’nun ilk toplantısını gerçekleştirdi.

Zorlu Holding’in İstanbul’daki genel merkezinde gerçekleştirilen toplantı; Türkiye’nin farklı şehirlerinden 48 gönüllü Zorlu çalışanından oluşan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’nun yanı sıra; Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik, Zorlu Holding Kurumsal İletişim Genel Müdürü Aslı Alemdaroğlu; Zorlu Holding İnsan Kaynakları Direktörü Zülal Öztürk Kaya, Y+O Kurucusu Ebru Nihan Celkan; UNDP Cinsiyet Eşitliği Takım Lideri Bharati Sadasivam, Egon Zehnder Yönetici Ortağı ve Yanındayız Derneği kurucularından Murat Yeşildere; Koç Holding Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Koordinatörü Ebru Bakkaloğlu Tüzecan, Boyner Holding Kurumsal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Direktörü Aysun Sayın; Garanti Bankası Sürdürülebilirlik Yöneticisi Derya Özet Yalgı ve Vodafone Türkiye Yetenek Yönetimi Kıdemli Müdürü Günışığı Uzunoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Selen Zorlu Melik

‘tüm ülkeler iş gücünde cinsiyet eşitliğini yakaladıkları takdirde; 2025’te yıllık GSYİH’deki büyümeye 12 trilyon dolar tutarında bir katkı sağlanabilir’

Zorlu Grubu’nda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği konusunun önderliğini yapan; Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik, toplantıda yaptığı konuşmada çeşitliliğin ve kapsayıcılığın sürdürülebilir kalkınmada; ve ekonomideki rolüne dikkat çekerek, “Tüm ülkeler iş gücünde cinsiyet eşitliğini yakaladıkları takdirde; projeksiyonlar 2025’te yıllık GSYİH’deki büyümeye 12 trilyon dolar tutarında bir katkı sağlanabileceğini öngörüyor. Bu küresel GSYİH’de %11 oranında artış anlamına geliyor. Bu kazanımlar, dünyadaki iş gücüne ancak 240 milyon kadının dahil olmasıyla elde edilebilir.” dedi.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından açıklanan son Küresel Cinsiyet Eşitsizliği

Rapora göre toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin giderilmesinin 100 yıldan uzun zaman alacağını, ücret eşitsizliğinin giderilmesi için gereken sürenin 200 yıl, siyasette eşit katılıma ulaşmak için 107 yıl, ekonomik faaliyetlere katılımda eşitliğin sağlanması için 202 yıl gerektiğini ifade eden Selen Zorlu Melik, bu endeksin 2018 verilerine göre Türkiye’nin 149 ülke arasında 130.aynı endeksin alt göstergelerinden olan ekonomiye katılım ve olanaklar konusunda ise 131. sırada yer aldığına dikkat çekti.

Bu yapısal sorunların çözümünde en büyük sorumluluklardan birinin iş dünyasına düştüğünü ifade eden; Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik Zorlu Grubu’nun kurulduğu günden bu yana; toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda belirli bir farkındalıkla hareket ettiğini dile getirerek sözlerini şöyle sürdürdü ‘Bu konuda sahip olduğumuz farkındalığı; Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ni ve Kadının Güçlenmesi İlkeleri’ni; referans alarak daha stratejik bir yaklaşımla değerlendirdik ve Akıllı Hayat 2030 sürdürülebilirlik yol haritamızın bir parçası haline getirdik.Bu konuda yapacağımız aksiyonları belirleyerek, Toplumsal Cinsiyet Eşitliği manifestomuzu yazdık. Kadın ve erkek üst düzey yöneticilerimizden oluşan bir Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komitesi kurduk.

Bugün tüm dünyada eşitsizliğin giderilmesi, cam tavanların ortadan kalkması ve kadınların toplumun her alanında daha fazla etkin olabilmeleri için hep birlikte çalışmaya ihtiyacımız var. Biz Zorlu Holding olarak bugün Çalışma Grubumuzun üyelerinin gösterdikleri cesaret ve özveri ile bu konuda çok önemli bir kilometre taşına imza atıyoruz. Bu güzel başlangıç, Akıllı Hayat 2030 çerçevesinde 2022 Hedeflerimizde kadın çalışan oranımızı yüzde 40’a çıkarma ve yönetim mekanizmalarında daha fazla kadın olması hedefi yolunda bize her zaman ilham, cesaret ve güç verecek.’

Etkinlikte global örnekler masaya yatırıldı

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Selen Zorlu Melik’in açılış konuşmasıyla başlayan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu’nun ilk buluşmasında; Y+O Kurucusu Ebru Nihan Celkan Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’nin temel kavramları üzerine bir eğitim verirken UNDP Cinsiyet Eşitliği Takım Lideri Bharati Sadasivam, toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki farkındalığın artmasına katkı sağlayan global örnekleri aktardığı bir konuşma yaptı.

Egon Zehnder Yönetici Ortağı Murat Yeşildere’nin moderatörlüğünde düzenlenen panelde ise Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu üyeleri, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin yöneticilerinden iyi örnekleri dinleme fırsatı buldu. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu ayrıca düzenlenen eğitim ve çalıştaylarda birbirinden değerli konuşmacıların pozitif ve güçlü hikayelerinden, deneyimlerinden ilham alarak; toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda neler yapabileceğini hep birlikte değerlendirme imkanı buldu.