Tam Altın

  Tam altın, Cumhuriyet Altını ve Ata Lirası gibi farklı isimlerle de anılır. Tam altın olarak ifade edilen altın aslında Cumhuriyet Altını’dır ve ziynet ile sikke (meskük, Ata Lirası) olmak üzere iki gruba ayrılır.

  Ziynet grubunda yer alan Cumhuriyet Altını22 ayar olup 7.016 gramdır. Sikke grubunda yer alan ise yine 22 ayar olup 7,216 gramdır.

  Altın AdıZiynet – GramSikke – Gram
  Tam7.016 gram7,216 gram
  Yarım3,508 gram3,608 gram
  Çeyrek1,754 gram1,804 gram

  Bir çok kişi “Tam Altın” ile “Cumhuriyet Altını (Ata Altını)” birbiri ile karıştırmakta ve fiyatının birbirine yakın olması nedeniyle aynı olarak görülmektedir.

  Cumhuriyet Altını (Ata Altın): Cumhuriyet altını veya bir diğer bilinen adıyla ata altın; 22 ayar ve 7.216 gram çapı 22 mm’dir. T.C. Darphanesi tarafından basılan cumhuriyet altınının bir yüzünde “Hakimiyet Milletindir” yazısı, Atatürk resmi ve en altında da “Ankara” yazısı yer almaktadır. Diğer yüzün de ise; “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihi olan 1923 ve en altında ise basım tarihi yer almaktadır.

  Tam Altın : Tam altın ise 22 ayar ve 7.016 gram, çapı 30 mm’ dır. T.C. Darphanesi tarafından basılan Tam altının bir yüzünde “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı, basım tarihi bulunmaktadır. Diğer yüzünde ise; Atatürk resmi ile çevresinde kenar çerçevesi olarak nakış ve yıldız işaretleri ve yer almaktadır.

  Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Farklar
  Tam altının çapı cumhuriyet altınının çapından daha büyüktür fakat Cumhuriyet altınının kalınlığı ve ağırlığı tam altından daha fazladır. Ayrıca yukarıda belirtildiği gibi iki ürün arasında tasarım farklılıkları bulunmaktadır. Yatırım aracı olarak düşünüldüğünde her iki altın türüne de yatırım yapılabilir.

  1. Her iki altın türü de 22 ayar altından üretilmektedir.
  2. Cumhuriyet altını 7.216 gram iken, Tam altın ise 7.016 gramdır.
  3. Yuvarlak para gibi basımı yapılan her iki altın türünün desenleri birbirinden farklıdır.