Yatırım İçin Altın Kurallar

İlk önce kendinizi tanıyıp, yatırım amacınızı ve alabileceğiniz riski iyi belirleyin. Finansal piyasalarda bir yatırım kararı verdiğiniz zaman gelecekte riskle karşılaşabileceğinizi göz önünde bulundurmalısınız.

Yatırım araçlarının fiyatı artabilir de azalabilir de. Yatırım yaptığınız ürünleri ve taşıdıkları riskleri tamamıyla anlamadan bu araçlara yatırım yapmayın. Tanımadığınız enstrümanlarda işlem yapmayın. Büyük riskler alarak kısa vadede yüksek kazanç elde etme peşinde olmayın.

Çok seyrek tesadüfler dışında bu kesinlikle mümkün değildir. Birikimlerinizi tek bir yatırım aracına yatırmak yerine birden fazla yatırım aracına bölüştürün.

Yatırım İçin Altın Kurallar

Yatırım yaptığınız ürünleri çeşitlendirmenin yanı sıra yatırım yaptığınız vadeyi de çeşitlendirin.

Tüm paranızı 1 yıl vadeli mevduata yatırırsanız, arada aniden paraya ihtiyacınız olduğunda sıkışabilirsiniz. Tüm paranızı, her an ihtiyacınız olabilir diye 1 aylık bir vadede değerlendirmek de doğru bir yatırım değildir.

Aşırı yüksek kaldıraç kullanmayın, borç alarak yatırım yapmayın. Böyle davranmanız durumunda paranızın tümünü kısa zamanda kaybetme ihtimali çok yüksektir.

Kaldıraçlı işlemler yüksek riskler içerir ve bilgili olmayanlar bu piyasaya girmemelidir. İkili opsiyon gibi aşırı yüksek riskler taşıyan ürünleri sunan merdiven altı şirketlere kesinlikle itibar etmeyin. Unutmayın ki, geçmişte bir yatırım aracının çok kazandırmış olması, gelecekte de öyle devam edeceği anlamına gelmez.