Cumhuriyet Halk Partsi
Cumhuriyet Halk Partsi

Bir milletvekilinin; Kılıçdaroğlu, CHP’de liyakat bırakmadı, Sözlerinin ardından çıkan çeşitli polemikler yerel seçim öncesi gündeme düştü.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sürekli eleştiri konusu yaptığı ‘liyakat’ konusunda sınıfta kaldı. Bu itiraf niteliğindeki tespit ise, CHP’nin eski Genel Sekreteri Gürsel Tekin’den geldi.

CHP’li Gürsel Tekin’in açıklamaları Kılıçdaroğlu‘nun 3 Ocak 2017’de partinin grup toplantısında , ‘Eğer devlette liyakat sistemini bozarsanız, bozduğunuz andan itibaren devleti çökertirsiniz. Şuanda çöken bir devlet gerçeğiyle karşı karşıyayız.’ sözlerini hatırlattı.

“HER YERDE BAŞKA KRİTER UYGULANDI” ”Her seçim çevresinde adeta farklı bir kriter, farklı bir standart ortaya koyuldu’ diyen CHP’li Tekin, ‘Bir yerde uygulanan kriter diğer yerde uygulanmadı. Birçok büyükşehirde, kamuoyu anketlerinde, örgütte en çok destek bulan arkadaşlar aday gösterilmedi.” sözleriyle Kılıçdaroğlu‘na yüklendi.

Tekin yaptığı açıklamada, ‘’Biz liyakati savunan bir partiyiz. Liyakat ilkesinin her yere egemen olmasını isteriz. Ne yazık ki aday belirleme sürecinde bu ilkenin gereği de yerine getirilmedi. Liyakat ilkesi bir kenara bırakıldı, şahsi yakınlık ve tutum öne çıkartıldı. Kişisel, şahsi ölçütler ve keyfilik ne yazık ki maliyetsiz değildir.” sözleriyle Kılıçdaroğlu’na ‘1 Nisan’ mesajı verdi.

Kemal Kılıçdaroğlu ‘nun Ekonomik Kriz Çözümü

Ekonomik krizin çözümü için 13 maddelik bir program sunduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bizim sunduğumuz 13 maddelik programın 1’incisi liyakat. Merkez bankası, hazine, maliye, genel müdürlükler bunların tamamı nitelikli insanlar tarafından yönetilmesi gerekiyor.

Sözleri üzerine bir çok CHP’li vatandaşda , yerel yönetimlerde belediye başkan adaylarının neden üniversite mezunu ve liyakatli insanların aday gösterilmediği konusunda soru işaretleri oluşmaya başladı.