FOÇA’ ya Kıyamam

Her şeyin bir çırpıda bozulmaması lazım, ben Foça’ya kıyamam

Bir gözü mavi, bir gözü yeşil Foça’ya düştü yolumuz bu kez. İon yerleşimlerinin en önemlilerinden, antik dönem adıyla Phokaia’ya.

Bir yanımızda deniz, bir yanımızda kedilerle arşınladık Foça’yı. Farklı bir Foça kucakladı bizi. Her köşesinden Akdeniz ruhu yayılan, tertipli tertemiz bir Foça. Gönlünüzce yürüyebildiğiniz, Herkesle selamlaştığınız, Yenilenmiş meydanlarında kahvenizi yudumladığınız…

Eski kimliğine kavuşmuş taş binalar, hep olmak istediğiniz yerdeymişsiniz gibi selamlıyor sizi Foça’da.

Avrupa’nın ılık bir kentinde, İtalya’nın gizli bir köşesinde gezdiğiniz hissine kapılıyorsunuz. İçinizi Akdeniz ferahlığı kaplıyor. Medeniyet Foça’da rüzgar gibi içinizi serinletiyor.. Her köşesinde karşınıza farklı bir güzellik çıkan sokaklarında kaybolmak istiyorsunuz.

Aziz Bey’in nezaketiyle elele kolkola yaptık

Başkan Gökhan Demirağ
Aziz Bey abilik açısından büyük övgüyü hak ediyor. Ben abi – kardeş pozisyonunu benimsedim, o da bizim önümüzü açtı. Düşündüklerimizi aktardık, Foça’ya çok sık geldi. Sur duvarları restorasyonu çok önemliydi, Aziz Bey’e anlattık. Kazı Kurulu Başkanlığı’na anlattık, Aziz Bey’in nezaketiyle elele kolkola yaptık.

UNESCO Dünya Mirası geçici listesine giren Foça üzerine tam oturan güzel bir elbise giymiş şık, ışıklı bir kadına benziyor.

İşte bu güleryüzlü Foça’yı dinamik Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ile birlikte gezdik.

CHP’li Gökhan Başkan Foça’ya gönül vermiş yerli bir kimlik. Bir zamanlar sokaklarında oynadığı Foça için kılı kırk yararak, özenle çalışıyor.

Yerel doku ve Foçalılık ruhunun korunması olmazsa olmazı. 31 yaşında Başkan olduğunda 9 oy farkla koltuğa oturmuştu.

15. yılına gireceği üçüncü döneminde kapanması zor bir farka ulaştı. Foça gibi Akdeniz kenti için fazla çalışkan bir Başkan. Sabah 06.00’da ayakta, iş başında.

Gökhan Demirağ duygularını fazla ifade etmeyen, demir gibi duran, icraata önem veren bir karakter. 225 kilometrekarelik bir alanda, 40 kilometrelik sahili olan ilçede16 mahalleye hizmet veriyor.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da abi sıfatıyla Foça’ya kesintisiz desteğini sürdürüyor.

Siyasete iyice ısınmış olan Gökhan Başkan ısrarcı olmasa da, CHP için her zaman her görevi üstlenebileceğini vurguluyor. “Halkın dediği olur” derken ölçülü, “Devam etmek isterim” derken azimli bir duruş gösteriyor.

Biz Ege’de Sonsöz ekibi olarak Foça’da Gökhan Başkan’a sorularımızı yönelttikten sonra… Gittik söylencelere konu olmuş Karataş’a ayak bastık… Bastık ki, biz de tutkuyla Foça’ya geri dönelerden, yolu Foça’da kesişenlerden olalım diye

Her şeyin bir çırpıda bozulmaması lazım, ben Foça’ya kıyamam

Yazının devamı : http://www.egedesonsoz.com/