Bağarası Halk Pazarı Cuma Gününe Alındı

İzmir’in Foça İlçesi’ne bağlı (ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktaki) Bağarası mahallesi halkı, halk pazarının Pazar gününden Cuma gününe alınması kararına tepki gösterdi.

Trafik sorununun günden değil yerden kaynaklandığını iddia eden Bağarası’lılar çözümün yeni bir Pazar yeri olduğunu savundular.

PAZAR SADECE ALIŞVERİŞ DEĞİL BULUŞMA YERİMİZDİR

İlçe merkezine geçiş yolu üzerinde olan Pazar yeri etrafında trafiğin sıkışması, ana yol üzerinde kilometrelerce uzunlukta araç kuyruklarının oluşması üzerine Foça Belediye meclisi pazarın gününün Cuma’ya alınmasını kararlaştırdı.

Öte yandan Foça Belediyesi Meclis Üyesi MHP ‘li Taner Acar ; Konunun meclis kararı ile ilgili bir durum olmadığını CHP grubunun aldığı karar olduğunu ifade etmiştir.

Taner Acar MHP Meclis Üyesi
Taner Acar MHP Meclis Üyesi

Meclisin pazar gününü belirleme görevi yoktur, böyle bir karar alınmamıştır..Dilek temennilerde yolun fiziki durumu ele alinmiş, ama konu Bağarasında kurulan pazar yerine getirilmiş ve kendileri tavsiye kararı almışlardır, o günde yapamayacaklarına inanıyordum, şaşırmadım, şaşırtmadılar…

şeklinde özetlemiştir. Sözlerine devam eden Acar,

Taner Acar MHP Meclis Üyesi
Taner Acar MHP Meclis Üyesi

Dilek ve temennilerde cumartesi pazar yolun fiziki yapisinin kazalara sebep verdiğini söyledik, Foçaya gelip gitmenin işkenceye döndüğünü söyledik, chp gurubu sanki konu pazarmış gibi davranıp günü değiştirme gün değişikliğini konuşmaya başladi, konuşurken de yapacaklarına inanmadım, halende inanmıyorum…

demiştir.

Karara, Bağarası sakinleri tepki gösterdi. Tepkili vatandaşlar adına konuşan Bağarası eski Belediye Başkanı ve Foça Ziraat Odası Başkanı Ercan Yüksektepe hem halkın, hemde bazıları Ziraat Odası üyelerinden oluşan üretici pazarcı esnafının gün değişikliği istemediğini pazar günü pazar yapmanın Bağarasında bir gelenek olduğunu söyledi.

Yüksektepe; “ Bağarası pazarı bölgenin en eski pazarıdır. Pazar günü kurulması sadece alışveriş için değildir. O gün köylerden, Foça’dan ve çevre yerleşim birimlerinden gelenlerin görüşme, buluşma günüdür. 75 yıllık bir mazisi vardır.

Bu bir kalemde silinecek değiştirilecek bir durum değildir. Trafik sıkışıklığı Foça’ya geçen aşırı araç yoğunluğundan ve kontrolsuz-denetimsiz araç parklarından kaynaklanmaktadır. Kısa vadede çözüm önerimiz araçların okul bahçesi gibi yerlere park ettirilmesinin sağlanarak akışın normalleştirilmesidir.

Kesin ve kalıcı çözüm ise Pazar yerinin daha uygun bir yere taşınmasıdır. Bunun için uygun yerler vardır. Pazarın gününü değil yerini değiştirin” dedi.