CHP ‘de Son Karar Ön Seçim Olmayacak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanan Parti Meclisi’nde, belediye başkan adaylarının hangi yöntemle belirleneceği konusunda tartışma yaşandı. Kılıçdaroğlu’nun, söz vermesi üzerine MYK’nın talebi yerine getirildi.

CHP Genel Merkezi’nde toplanan Parti Meclisi’nde belediye başkan adaylarının hangi yöntemle belirleneceği konusunda tartışma yaşandı.

Parti Meclisi toplantısında, parti yönetimi belediye başkan adaylarının belirlenmesinde, “ön seçim” yöntemine başvurulmaması konusunda karar alınmasını talep etti.

Bu talebe bazı PM üyeleri, “Böyle bir talep Parti Meclisi’nin yetkisinin elinden alınmasıdır” sözleriye eleştirerek karşı çıktı ve talebin geri çekilmesini istedi.

Gökhan Demirağ’ın Adaylığına Kesin Gözü İle Bakılıyor.

Foça CHP  tabanının ortak düşüncesi; genel merkezin aldığı kararın çok olumlu olduğu. Foça ilçesindeki aday bolluğunun CHP’yi böldüğü. Gökhan Demirağ’ ın halk tarafından sevilen biri olması sebebiyle bütünleştirici bir rol alacağı konusunda mutabık kalındığı yönünde. 

Foça CHP Aday adaylarının büyük bir kısmı, zaten adaylık yarışmasında da soyledikleri şekilde. Genel merkezin vereceği her karara saygı duyulması gerektiği. Neticede bunun bir yarış olduğu Gökhan Demirağ ‘ ın seçimi kazanması için ellerinden geleni yapacakları konusunda beyanları bulunmaktaydı.  

TAKVİM YETİŞMİYOR GEREKÇESİ

Bunun üzerine Genel Başkan Yardımcıları, YSK’nın belirlediği taslak takvime göre, Hakim gözetiminde ön seçimlerin Şubat ayının ortasında yapılmasının planlandığını, o zaman yapılacak bir ön seçimin seçimlere yetişmesinin zor olacağını, ön seçim yerine, birden fazla adayın bulunduğu yerlerde sandık konularak, eğilim yoklaması yöntemiyle adayların belirlenmesinin uygun olacağı konusunda bilgilendirme yaptı.

Bazı üyelerin, “Kaç yerde eğilim yoklaması yapılacak?” sorusunu sormaları üzerine, CHP Genel Başkan Yardımcılarının, “İhtiyaç olan ve sağlıklı sonuç alınacağına inanılan her yerde sandık konulacak. Ancak şimdi sayı vermek imkansız” bilgisini verdikleri öğrenildi.

ÖN SEÇİM RAFA KALKMIŞ OLDU

CHP PM’de alınan kararla yerel seçimlerde hakim denetiminde ön seçim yapılması şartı ortadan kaldırıldı. Parti yönetiminin, birden fazla adayın yarıştığı aralarında İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’nın da bulunduğu en az 100 yerde eğilim yoklamasına başvurabileceği belirtiliyor.