Foça HDP, Belediye Başkanı Adayı Çıkaracak Mı?

Son genel seçimde aldığı oylar ile dikkat çeken HDP,  foça ‘da belediye başkanı adayı çıkaracak mı? sorusunu gündeme getirdi. 

HDP ‘ nin foçada güçlü olduğunu söyleyen bazı siyasetçiler, belediye başkanı adayı çıkarmasının önünde bir engel teşkil etmediğini neden aday çıkarmadığı konusunda şu anda bir fikir yürütemediklerini söylüyorlar.

Genel seçimde aldığı oy oranlarına bakıldığında “1895 Oy” aldığı görülen HDP ‘nin Foçada oy oranının yüksek olduğu gözlemleniyor.

24 Haziran 2018 Parti Oy Sayıları

Genel seçim sonuçlarına bakılarak matematiksel bir tahmin yürütmek zor olsada partilerin oy dağılımları sıralandığında. Aşağıdaki gibi bir tablo oluşuyor. 

  • CHP
  • AKP
  • İYİ Parti
  • HDP
  • MHP

Yerel seçimlerdeki aday faktörü, bu dağılımın değişmesine oldukça etki edecek.  Foça’da yaşan halkın genel görüşü, parti gözetmeksizin iyi bir yönetim anlayışı ile şehrin yönetilmesi konusunda birleşiyor. 

Yerel yönetimler kamu hizmetlerinin vatandaşa en yakın, en doğru, en ekonomik, en adil şekilde ulaştırma görevi görürler. İdarenin etkin ve verimli bir şekilde sağlanması için kritik rol üstlenirler. Demokrasinin en tepeden en alta inmesinde merkezi konuma sahiptir. Ayrıca yerel yönetimlerin seçimle iş başına gelmesi de demokrasinin varlığı ve sürdürülebilirliği açısından büyük önem taşımaktadır.