Yeni Foça Heredot
Yeni Foça Heredot

Tarihin babası’ Heredot Foçalılar için “Onlar kentlerini, bizim yeryüzünde bildiğimiz en güzel gökyüzü ve en güzel iklimde kurdular” demiş. Bu sözü Foça’da belediyenin yaptırdığı bir panoda görebilirsiniz.

Eski ve yeni diye ayrılan Foça’nın korunmuş olanı yani asıl olanı ‘Eski Foça’… Bir kentin korunması, korunarak geliştirilmesi ne kadar önemli… Heredot, Yeni Foça’yı görse ne der acaba?

Turizm kenti Foça’da Cumhuriyet Halk Partili belediyeden beklenti, sadece Foça’da yaşayanlar tarafından değil, il bazlı yerli turistler tarafından da yüksekdi .

Belediyenin en çok zorlandığı konuların başında, yaz aylarında ve hafta sonları artan ‘nüfus’un beklentilerini karşılayamaması, yıllar içinde tüm izmirlileri ve foçalıların beklentilerini umutsuzluğa dönüştürdü.

Mevcut durumda, yetersizlik bakımından çeşitli eleştiriler hat safhada ve yeni foçada yaşayan halk memnuniyetsizlik için bir çıkış yolu arıyor. Çare bulmaya çalışıyor ama nafile. CHP’li Belediye başkan aday adaylarının pofilleri arasında mühendis, mimar gibi mesleklerin olması halkı biraz umutlandırmıştı. Ancak, sokakta ve foça siyasetindeki aktif chp’lilerin söylemleri ile anlaşılan o ki umutlar bir başka bahara kaldı .

Son 3 dönem, dile kolay 15 Yıl boyunca sürekli mazeret üreten bir belediye yönetimi ile bunalan yeni foça artık hak ettiği yere gelmek ve hak ettiği şekilde yönetilmek istiyor.

Halk kendi arasında şu soruyor ?

Yaşadığım, memleketim gibi gördüğüm, huzurlu yaşamak istediğim, ekmek kazanmak istediğim, mutlu olmak istediğim, Aşığı olduğum yerden partimi daha mı çok seviyorum? Parti mi önemli şu kısa ömrüm mü? Birileri kazanacak, mutlu olacak diye ben yaşadığım şehirden, ekmeğimden, hayatımdan mı vazgeçeyim ?

Yaşadığı şehirde huzurlu ve mutlu bir hayat sürmek isteyen; emekli, işçi, esnaf, her kesimden insanlar son 15 yıl alamadığı hizmetin ve geçen günlerin bir bedeli olduğunu ifade ediyorlar.

Bir 5 yıl daha tahammülü kalmayan halk bir dönem değişiklik yapılmasının gerekliliğinden bahsediyor.