İYİ Parti'den CHP'ye yerel ittifak yanıtı
CHP ve İYİ Parti arasında genel merkez düzeyinde İzmir’de de büyükşehir belediye başkan adayı noktasında varılan uzlaşmanın ardından iki parti arasında henüz ilçe bazlı görüşmeler başlamadı. CHP İl Başkanı Deniz Yücel, ilçe başkanları ve milletvekilleriyle yaptığı toplantıların ardından ilçelerde de CHP’nin adaylarının çıkmasının daha doğru olacağı yönündeki ortak görüşü üstü kapalı olarak ifade ediyor.

CHP ve İYİ Parti arasında genel merkez düzeyinde İzmir’de de büyükşehir belediye başkan adayı noktasında varılan uzlaşmanın ardından iki parti arasında henüz ilçe bazlı görüşmeler başlamadı. CHP İl Başkanı Deniz Yücel, ilçe başkanları ve milletvekilleriyle yaptığı toplantıların ardından ilçelerde de CHP’nin adaylarının çıkmasının daha doğru olacağı yönündeki ortak görüşü üstü kapalı olarak ifade ediyor.

İl Başkanı Deniz Yücel, dün partisinin milletvekilleriyle yaptığı toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Partimizin İYİ parti ile yapacağı ittifakı çok önemsiyoruz. Ancak bu ittifakın Cumhur ittifakındaki bir çıkar ve pazarlık ittifakı olmadığının da herkesin farkında olduğunu düşünüyoruz” görüşünü dile getirdi.

Önümüzdeki günlerde CHP ile İYİ Parti’nin İzmir başkanlarının ve yöneticilerinin ilçe bazlı işbirlikleri için müzakereye başlaması beklenirken; İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, mevkidaşı Deniz Yücel’in açıklamalarını değerlendirdi.

Deniz Yücel’e katıldığını ifade eden İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, müzakereler başlamadan ilçe sayısı veya ismi üzerinden konuşmanın erken olduğunu söyledi.

BEN DE BAŞKAN GİBİ DÜŞÜNÜYORUM

Kırkpınar, “Ben de başkan gibi düşünüyorum. Bu iş, Cumhur ittifakında olduğu gibi pazarlık ya da aldım-verdim rant işi değil. Bu işbirliğinin temelinde şunu görmek arzusundayım; güçlü bir şekilde işbirliği yapması lazım. İki parti olarak biz İzmir’de 30’da 30’u biz tamamlayacağız. Dolayısıyla ilçe ya da sayı konuşmak çok doğru değil” dedi.

BİLİMSEL VE AKLI SELİM BİR DEĞERLENDİRME YAPILMALI

Müzakereler başladığında hem CHP’li yöneticilerin görüşünü dinleyeceklerini hem de kendi görüşlerini sunacaklarını kaydeden İYİ Parti İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, her iki partinin de bilimsel ve aklı selim davranmasının önemine dikkat çekti.

BENİM İÇİN DOĞRU SONUÇ 30 SIFIR’DIR

Hüsmen Kırkpınar, şunları söyledi:

“Kendileri vekillerle ve ilçe başkanlarıyla toplantı yapmış. Bazı ilçe başkanları işbirliğinden yana itirazları olduğunu söylemiş. Aynı itirazlar bizde de 12-13 ilçede var. Günü geldiğinde hem onların hem kendi fikirlerimizi yansıtarak doğru bir sonuç almak istiyoruz. Benim için doğru sonuç her zaman söylüyorum 30 sıfırdır. Ben meseleye bu boyutuyla bakıyorum. Müzakereler başladığında aynı doneler bizde de var, onlarda da var. Onlar da biz de değerlendireceğiz. Mesele şura bizim olsun bura sizin olsun değil. Aklı selim, toplum psikolojisini önde tutarak o ilçelerin oy verme eğilimlerini, davranışı biçimlerini dikkate alarak, karşımızdaki oy ittifakını da göz önüne alarak bir tercihe doğru gitmemiz lazım. Burada asıl olan akıllıca davranıp, iyi sonuç almak. Bilimsel davranmak önemli. Duygusal bakarsak olmaz.”

CUMHUR İTTİFAKININ KARŞISINA İYİ PARTİ İSMİ İLE ÇIKILDIĞINDA KESİN SONUÇ ALINACAKSA…

“Biz parti olarak ilk kez giriyoruz yerel seçime. Ama bahse konu olacak ilçelerde bizim de görüşlerimiz olacak. Bir ilçenin diyelim, havzası önemli değil, adı önemli değil, o ilçenin daha önceki seçimlerde bir eğilimi, davranış biçimi vardır. Bizim 24 Haziran seçim öncesi oy dağılımımız yok. Bizim oturduğumuz bir siyasi eksen var. Bunları göz önüne alarak Cumhur ittifakının karşısına İYİ Parti ismi ile çıkıldığında kesinlikle sonuç alınacaksa, bunun üzerinde zaten bir mutabakat sağlanır diye düşünüyorum” diye konuşan İYİ Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, CHP ile müzakereler başladığında kendilerinin gündeme getireceği bazı ilçelerin olacağını söylemeyi ihmal etmedi.

İLÇE SAYISI, İSMİ VEREMEM ANCAK MÜZAKERELER SONUNDA AKLI SELİM…

İYİ Parti İzmir İl Başkanı Kırkpınar, müzakere başlamadan mütalaasını yapmanın ve polemik yaratmanın doğru olmadığını düşündüğünü de dile getirerek, müzakere sonucunun mutabakat ile sonuçlanacağına inandığını kaydetti ve şunları söyledi:

“Gündeme getireceğimiz öyle ilçeler var, Oturduğum makamda henüz önümüze çıkmamış sandık, müzakere süreci oluşmadan farazi olarak isim vermek doğru olmaz. Müzakere başlamadan polemik konusu yapılacak hiçbir şeyimiz yok bizim. Genel merkez düzeyinde bir işbirliğine girdik. Müzakere başlamadan müzakerenin mütalaasını yapamayız. Müzakere başlar, ondan sonra sonuçların, mutabakata varılır. Çok uzamaz bu iş. İlçe sayısı vermem, veremem, ilçe ismi vermem, veremem. Müzakerenin ruhuna ters bir şeydir. Müzakereler başladığında muhatabımızla o ilçeler üzerinde yoğun olarak, fikir birliğine ulaşıncaya kadar müzakeremiz devam edecektir. Sonunda da aklı bir selim sonuç çıkacak, göreceksiniz.”