Yıl 1989 Tüm Dünya Foça’ ile Tanıştı

Evet yanlış okumadınız! 1989 Yılında tüm dünya izmir’in şirin ilçesi foça’yı dönemin Belediye Başkanı Serdar Mersin ile tanıma fırsatı buldu.

Miss Globe Türkiye Güzellik yarışmaları organizasyonunun başlangıcı 1925 yılında İstanbul’un Beyoğlu ilçesindeki Emek Sinemasında düzenlenen yarışmaya dayanır.
Bu yarışma sinemanın yöneticilerinden olan Bay Alen Mouradıan, tarafından düşünülmüştür. Yarışma sinema izleyicisinin ilgisini artırmak için düzenlenmiştir.

Uluslararası film ticareti yapan RCA şirketi tarafından tescil ettirilen yarışma zaman içinde geleneksel bir yarışmaya dönüşmüştür. 1988 yılına kadar Miss Globe güzellik yarışmaları pek çok ülkede aynı kişiler tarafından düzenlenmiştir.

FOÇA Tarihinde görülmemiş bir festival yapıldı

Miss Globe Turkey

Foça bundan tam 30 yıl önce turizm kenti olarak anılıyordu, adres sormak için etrafınızda yerli turist bulmak mümkün değildi. İsviçreli, italyan, Alman, her yerden akın akın turist geliyordu. Foçada yabancı turist sayısı oldukça yüksek bir orana sahipti.

Dönemin Belediye Başkanı Serdar Mersin

halkı festivaller ile tanıştırmış ve tüm turizm şehirleri FOÇA‘ ya gıpta ile bakıyordu. Foçada yaşayanlara ve halka belediye hizmetlerini sunmak ve halkın huzurlu ve mutlu yaşamasını sağlamak için elinden geleni yapıyordu.

Uzun süren görüşmelerden sonra Miss Globe Turkey‘ nin Foça ‘ da yapılmasını sağladı. 26 Haziran 1989 tarihinde görkemli bir şekilde düzenlenen yarışın galibi isviçreli (Switzerland) Karina Berger olmuştu.

Turizme katkısı olan çeşitli festivallerin foça’da yapılması halkımıza moral olmakla birlikte yaşadığımız şehrin tarihini, turizmini ayakta tutmak için büyük bir etkendir.

Serdar Mersin Söylemlerimiz Sözümüzdür
“Turizme bakış değişecek “

Foçaya sahip çıkacağız
Foça başkan adayı

“Foça tarihinin en kapsamlı ve en geniş katılımlı Festivali olan Mıss Globe International güzellik yarışmalarının örnekleri tekrardan kazanılmasını, Foçamıza en az 2 adet Müzik ve Tarih özelinde Festival yapacağız…Deniz ve Balıkçılık Festivallerini çok daha profesyonelce tüm Türkiye ye tanıtacağızTurizme bakış değişecek.

Sosyal Medya Hesabından yazdığı bir mesaj, foça’nın yıllar önceki halini bilen vatandaşlar tarafından ; Foçanın makus talihin değişeceğine inanıyoruz şeklinde yorumlandı.