Nihat Zeybekci:Çeşme’de kanalizasyonun denize dökülmesi “akıl tutulması”

Cumhur İttifakı AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekci, dünyanın en önemli turizm merkezlerinden Çeşme’de kanalizasyonun denize dökülmesini “akıl tutulması” olarak nitelendirdi.

Çeşme Turistik Otelciler Birliği, Alaçatı Turizm Derneği, ilçedeki diğer sivil toplum kuruluşları, muhtarlarla bir araya gelen AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci, “Turizm yarımadasının diğer bölgeleri Urla, Mordoğan’da fosseptik sorunu var, şehrin merkezinde Üçkuyular’da kanalizasyon denize akıyor. Pınarbaşı Nakliyeciler Sitesi’nin arka kısmında dereyi görünce, ‘ya bu rezillik olmamalı ya da belediye başkanı olmamalı’ dedim.

Bunların bir mazereti yok. Bunun bir açıklaması, kabulü yok.

‘Biz o makamları işgal etmeyiz’

Çeşme’de, bu muhteşem ortamda otelciler diyor ki kanalizasyon denize akıyor. Bundan daha kötü ne olabilir? Bu şehrin sahibi varsa o görüntü orada olmaz. Nasıl oluyor da böyle bir akıl tutulmasıyla, dünyanın en önemli turizm alanlarında altyapıya ilgili yoksunluklara duyarsız kalıyoruz.

Hanibal’ın bir sözü var ‘Ya bir yol bulacağız, ya bir yol açacağız, ya da o yoldan çekileceğiz.’ Yapamazsak biz o makamları işgal etmeyiz. Seçimden sonra bu sorunu bu yıl köküyle temizlemezsek, biz de o koltukta oturmayız” diye konuştu.

“Turisti cennette yaşatırsınız”

İzmir’in yarı nüfusuna sahip Antalya’nın 2018’de 19 milyon turist ağırladığına, İzmir’e ise bir milyon turist geldiğine ve kentlerin de aynı oranda döviz girdisi sağladığına dikkati çeken Zeybekci, “Turizm yarımadası dediğimiz bu coğrafya Anadolu’nun en muhteşem iklimine sahip.

Efes’i, Agora’sı, Kadifekale’si, Meryem Ana’sı, Şirince’si, Bozdağ’ı, Gölcük’ü, Bergama’sı, Ödemiş’i, Tire’siyle muhteşem arkeolojik alanları, muhteşem denizi, rüzgarı, sağlıklı termal suları var.

Bir turisti buraya getirdiğinizde bir ay boyunca kendinden geçirircesine cennette yaşatırsınız” şeklinde konuştu.

Zeybekci, turizmcinin şikayetleri arasında yer alan ve şikayetlerine rağmen ilgilenilmemesinden rahatsızlıklarını dile getirdiği işgaller, su faturalarının yüksekliği, otopark sorunu, gürültü kirliliği gibi konuları da sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla en sağlıklı şekilde çözeceklerini bildirdi.