Şimdi Foça’da Özgürlük Zamanı

Ancak son 10 senedir, foça bilinmeze doğru sürüklenmiş, insanlar birbirine küsmüş, yaşadığı şehirden memnuniyetsizliklerini sosyal medyada bağıra bağıra konuşur olmuş, foçanın gençleri foçadaki iş imkansızlıkları sebebi ile karşı karşıya gelmiş tam bir kaos ortamı oluşmuştur. Bende diyorumki ; “ŞİMDİ FOÇA'DA ÖZGÜRLÜK ZAMANI”

Bugün o gün…

O, herkesin hayal ettiğini yaptı. Başarılı bir kurumsal hayatı varken, doğduğu büyüdüğü foça’da bir işyeri açmaya karar verdi, kendini ılıpınardaki annesine ait olan tarlasında toprağa ve zeytine adamayı ve Yeni foça ‘da Emlak Ofisi açmayı tercih etti. Ve çok mutlu. O kadar da güzel anlatıyor ki insan imreniyor.

Bize de diyor ki: “Tutmak mı, bırakmak mı? Bırakmazsanız yeni bir şey tutamaz, ilerleyemezsiniz. Her zaman başarılı olacaksınız diye bir şey de yok. Nasılsa, doğduk öleceğiz, arada anlatacak hikâyeleriniz olsun…”

Son derece derin, alçakgönüllü, sade ve güzel bir kadın. Eşi Ersoy Toptaş’la çok yakışıyorlar.

 

  • Peki eşinizle birlikte şehirde yaşayan bir bankacı iken, foça’ya dönme kararını nasıl verdiniz?

Üretimin gücüne, emeğe inanan bir aileyiz. Her gün bir tutam alın teri ve emek, kemikleri güçlendirir, insanı dik tutar! Bankacıyız ve mesleğimizi düzgün ve disiplinli şekilde yaptık, pazarlama kariyerim oldu. Eşimle birlikte sonunda  “Artık yetti” dedik. Limon satalım ama özgür olalım dedik.

  • Kaç yıldır  çalışıyorsunuz?

Geçmiş dönem iş hayatı Bankacılık ve yatırım danışmanlığı ile birlikte 11 yıllık bir çalışma hayatım oldu, daha sonra kendi işimizi kurduk.

  • Ailenizi biraz anlatabilirmisiniz? 

İki kardeşiz, hayatımdaki en önemli insanlardan biri adı “Burak Dilsis” aramızda 4 yaş var. Gayet iyi anlaşıyoruz… Has foçalıyız ; sülalemizin tamamı foça, ılıpınar, kozbeyli, gerenköy, yeni foçada yani hepimiz burdayız ve foçalı olmaktan gurur duyuyorum. Annem bir devlet kurumunda çalışıyor, babam otobüs şöförü ancak rahatsızlıgından dolayı çalışamıyor.

Burcu Toptaş
Burcu Toptaş
  • Foçanın Geleceği Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Çocukluğumdaki foçayı çok özlüyorum, insanlar daha mutlu ve huzurluydu. Ancak günümüzdeki foçada hem yaşam koşulları hemde ilçe yönetiminden çok şikayet var.  Mesela bir NİHAT DİRİM ‘ halkla iç içe, herkesle iletişim içinde, samimi, genci yaşlısı ona saygı duyardı. Hatırlıyorum, büyüğünü nezaman görse elini öper ve birşey ihtiyacı olup olmadığını sorardı en güzel örnek ve şahit babannemdir. ALİ İLCAN ‘ döneminde de foçada belirgin bir şikayet yoktu, gayet halkla iç içe olan bir belediye başkanıydı… Foçalılar bu iki insanı gördüğü anda selam ve saygılarını eksik etmezler.

Ancak son 10 senedir, foça bilinmeze doğru sürüklenmiş, insanlar birbirine küsmüş, yaşadığı şehirden memnuniyetsizliklerini sosyal medyada bağıra bağıra konuşur olmuş,  foçanın gençleri foçadaki iş imkansızlıkları sebebi ile karşı karşıya kalmış tam bir kaos ortamı oluşmuştur. Bende diyorumki ; “ŞİMDİ FOÇA’DA ÖZGÜRLÜK ZAMANI”  bu konu hakkında daha sonraki günlerde düşüncelerimi açıklayacağım. Foçalı ve foçada ikamet edenlere paylaşmak istediğim çok şey var… paylaştıklarımı okuyunca foçanın geleceğinden neden umutsuz olduğumu daha iyi anlayabileceksiniz.

Kusura bakmayın, foça ile ilgili bir konu açıldığı zaman, doğup büyüdüğüm toprakların yanlış kişiler tarafından yanlış belediyecilik anlayışı ile yönetilmesi beni gerçekten çok üzüyor.

  • Burcu Hanım, iş yoğunluğunuzu görüyoruz, isterseniz sonra devam edelim.

Aslında, çok zaman ayırmak istiyorum… foça ile ilgili konulara . Sanırım bu konuda önümüzdeki günlerde arkadaşlarımızla çalışmalarımızı halka tanıtmaya başlayacağız.

  • Teşekkür Ederiz Burcu Hanım

Ben Teşekkür Ederim, Hepinize mutlu sağlıklı ve huzulu günler dilerim.