Zeybekci’den 'İzmirlilik' açıklaması
SİYASİ NEZAKETSİZLİK VURGUSU

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Şubat ayı olağan meclis toplantısı eski Ekonomi Bakanı ve AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nihat Zeybekci’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Zeybekci, sanayicilere yaptığı konuşmada seçileni seçenden ötürü hoşgördüğünü belirterek bu milletin iradesine duyduğu saygıdan ötürü seçilmişlere saygı gösterdiğini ifade etti.

İzmir’in Türkiye’nin en değerli varlığı olduğunu kaydeden Zeybekci, adaylığını açıkladığı 27 Kasım’dan bu yana kentte bir çalışma seferberliği başlattığını belirtterek şunları söyledi:

Siyasi Nezaket Vurgusu

“Odalar, borsalar, tüm sivil toplum kuruluşları ve İzmir’deki gençler, kadınlar, esnaflar ve tüm vatandaşlara bir araştırma grubuyla ulaşarak sorunları tespit ettim. Bu sorunlar üst üste getirildiğinde birbiriyle örtüşüyor.

İlk 5 sorun genelde aynı. Biz bu sorunları tanımlarken gelecek projeksiyonunu göz önünde bulundurduk. Dünya 21’inci yüzyılın ilk çeyreğini bitirirken biz dünyada ve Türkiye’de nasıl bir İzmir’i konuşuyor ve hedefliyoruz.

Bunları ve mevcut zemini görmeden ilerlemek mümkün değil. Talepler ve hedeflere gitmek için nelere ihtiyaç var. Bunun çalışmasını yaptık.”

Dünyada ticaretle ilgili doğruların değiştiğini anlatan Zeybekci, taşımayla ilgili yeni bir akımın ön plana çıktığını söyleyerek lojistik ile doğruları yeniden gözden geçirmek gerektiğini söyledi.

Üretim, ticaret ve lojistikle ilgili dünyadaki en avantajlı ülkelerden birinin Türkiye olduğunu anlatan Nihat Zeybekci, İzmir’e de önemli görevler düştüğünü söyleyerek “İzmir’in ilk 5 sorunun 4 tanesi alt yapı eksikliğiyle ilgili. Katı atık, kanalizasyon, yağmur suyu, ulaşım yollarının uygunsuzluğu, şehrin merkezindeki trafik ve işsizlik konusu ön plana çıkıyor. Oysa işsizlik sorunu bence çok daha önemli. İzmir, yüzde 14.5 ile Türkiye ortalamasının üzerinde işsizlik rakamlarına sahip. Genç işsizlik oranı ise yüzde 26.5 ile Türkiye’nin çok üzerinde. İzmir’de her 4 gençten biri istihdam sorunu yaşıyor” diye konuştu.

SİYASİ NEZAKETSİZLİK VURGUSU
Konuşmasına İzmir’de hayata geçireceği projeleri anlatarak devam eden Zeybekci, ulaşımla ilgili yatırımlardan örnekler vererek İzmir’de hangi raylı sisteme binilirse binilsin en fazla iki aktarmayla havaalanına ulaşabileceğini kaydetti. Gaziemir caddesinin üzerine iki alternatif bypass yapacaklarını anlatan Zeybekci, “Bütün modern şehirlerde tren istasyonu şehrin merkezidir. Biz Kemalpaşa’dan gelecek hattı 2 tünelden 4 tünele çıkardık. İzban ile birlikte tren yolu ve metro tren hattı Alsancak’a ulaşmalı” dedi. Çeşme’de yapımı devam eden Ekrem Pakdemirli Havalimanı’nın hava sporları anlamında bir merkez olarak katma değeri yüksek bir havalimanı olacağını kaydeden Zeybekci, “İlk etapta 6 balıkçı limanı yapılacak. Bütün deniz ürünlerinde İzmir merkez olmalı. Önce işleme sonra paketlenmesi ve sevkiyatıyla ilgili merkez haline gelmeli. Artık ihracatın yüzde 50’si hava kargoyla yapılacak. İzmir bu anlamda en avantajlı şehir” diye konuştu. Meclis üyelerine kendi hayatından da bazı kesitleri anlatan Nihat Zeybekci şöyle devam etti:

“Bu kardeşiniz köklü bir aileden gelip de sanayici olmadı. Rahmetli annemle tütün tarlasına giderdim. 7 yaşında ilk yövmiyemi kazandım. Tütün tarlasında fide dağıttım su dağıttım. Bu aziz millet o amelenin çocuğunu devlet parasız yatılı okullarında okutarak bir noktaya getirdi. 1993 yılına kadar çok iyi maaşlarla çalıştım. Türkiye’nin milli geliri 1500 dolar civarındayken bugünkü parayla 10 bin mark kazanıyordum ayda. Bir gün kendi işimi kurmaya karar verdim. Herşeyimi yeni işime yatırdım 16 kişiyle başladım ve 2002 yılında Türkiye’nin ilk bin şirketinden biri oldu. İzmir’deki işlerimizle ilgili sanayi odası, ticaret odası, ihracatçılar birliği üyesiyim. En nazik şekilde söyleyebileceğim şekliyle bana karşı siyasi nezaketsizlikler yapılıyor. İthal diye söyleyenler soyadımı güzelce okusalar anlarlar. 2004’den beri İzmir’de 540 kişinin istihdam edildiği merkezi İzmir’de olan bir şirketin emanetçisiyiz. İzmirliliğimizi en iyi oda başkanları bilirler diye düşünüyorum.”

‘İZMİR’DE ÇÖP SORUNU KALMAYACAK’
Yerel yönetimler ve sanayi odalarının hep beraber tek ekip gibi çalışması gerektiğine dikkat çeken Zeybekci, yerel yöneticilerin adeta bir pazarlamacı yada bir avcı gibi yatırımcının peşinde koştuğunu dile getirerek, “Biz tüm yatırımcılara İzmir’de yatırım yapmaları için alt yapısı bitmiş yerde belediye ortaklığında yeni OSB’ler ve sanayi siteleri kurmalıyız” dedi. İzmir’de çöplerin dağlara atıldığını dile getiren Zeybekci, bu durumun kente yakışmadığını belirterek şunları söyledi: