Ali Koç , En önemli olay ve unsur Türkiye Futbol Federasyonu seçimleridir

Swissotel The Bosphorus ‘ta gerçekleşen iftara; Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç , Başkan Vekili Semih Özsoy ile Yönetim Kurulu Üyeleri Fethi Pekin, Sertaç Komsuoğlu, Mustafa Kemal Danabaş, Selahattin Baki, İlker Dinçay ve Alper Pirşen’in yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Adayı Nihat Özdemir, Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig kulüplerinin başkan ve yöneticileri ile Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu üyeleri, Federasyon Kurullarının Başkanları ile spor basınından çok sayıda isim katıldı.

Sıcak ve samimi bir ortamda yenen yemeğin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ; “Bizim için şu an öncelik sezon değil. Kabus gibi bir sezon geride kalıyor. Biz hazırlıklarımızı yapıyoruz. Şu an bence sadece Fenerbahçe için değil, Türk futbol ailesi için en önemli olay ve unsur Türkiye Futbol Federasyonu seçimleridir.” dedi

Koç, Kulüpler Birliği Vakfının iftarının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada,

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak hakemler hakkında en az konuşan kulüp biziz. Buna rağmen en çok kırmızı kartı da, kartı da biz görmüşüz. Biz, fazla konuşmadık, konuşmamaya da özen gösterdik. Ama kim çok konuşursa onun önünde işler daha pozitife gidiyor. İşte biz, böyle bir ortam olmasını istemiyoruz. Kimin sesi çok çıkarsa onun istediği bir ortam olmasını istemiyoruz, kimin federasyonda daha fazla üyesi varsa yani formasını tuttuğu takımın haklarını savunduğu bir ortamda onların çıkarlarına sahip çıkılsın, işte biz böyle bir ortam istemiyoruz.

Biz, adil rekabet istiyoruz. Oraya atanacak kişilerin de Türk futbolunu layıkıyla temsil edebilecek kifayetli, liyakat açısından gelişmiş, katma değer yaratabilecek kişilerden oluşması gerektiğini düşünüyoruz. 3 Fenerbahçe’den, 3 Galatasaray’dan, 3 Beşiktaş’tan vs. gibi bugüne kadar alışık gelinen bir dağılım olacaksa Türk futbolu hiçbir yere gitmeyecektir. Çünkü pek çok insan üzerinden formayı çıkartamıyor, herkes formasını çıkartmasını bilecek ve futbol federasyonunda yer alacaksa büyük resme hizmet edecek.

Bu yönetim kurulu üyesi olur, bu profesyoneller olur, bu altyapı hocaları olur. Evet, hakem hataları konuşuluyor. Dikkat ederseniz sezon sonuna doğru artarak konuşulmaya başlandı. Bize göre kurgulanmış bir düzen var burada. Ne yazık ki böyle söylüyorum. Teknolojinin bu kadar geliştiği, VAR teknolojinin kullanıldığı, VAR sistemi iyi mi? Bence çok iyi.

Tam yerine oturdu mu? Oturacak. Henüz ilk sezon. Bebeklik sıkıntıları var diyelim ama bu yapılan hataların yapılmasının önüne geçecek kadar sistem oturmuştu. Ama göz göre göre hatalar yapılıyor. Teknoloji ne kadar iyi olursa olsun önemli olan teknolojiyi kullanan insanların ne kadar iyi olduğu, ne kadar iyi niyetli olduğu. İnşallah önümüzdeki sezon en az konuştuğumuz şey, hakem hataları ve VAR’ın nasıl kullanıldığı olur. ” dedi