Türkiye, Dünyanın İnsani Yardım Yapan En Büyük Ülkesidir

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Türkiye’de 3.6 milyon Suriyeliyi ağırladıklarını kaydederek, “Yalnız ülkemizin değil, bütün insanlığın yükünü omuzlarımızda hissediyoruz. Bizim insana bakışımızda ‘öteki’ yoktur. Tehditlere karşılık verirken, bizler çeşitlilik, içerme ve insan haklarına vurgu yapıyoruz. ‘Dünya Beşten Büyüktür’ derken de adalete vurgu yapıyoruz” diye konuştu.

Bakan Kasapoğlu, Antalya’da 12-14 Nisan tarihlerinde düzenlenen NATO Parlamenter Asamblesi 99. Rose-Roth Semineri ve Akdeniz-Orta Doğu Özel Grubu Ortak Toplantısı’na katıldı.

Organizasyon kapsamında “Eğitim, Spor ve Sosyal Bütünleşmede Türkiye Deneyimi: Genç Mültecilere Ulaşmak” konulu seminerde konuşma yapan Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin şu anda milyonlarca geçici koruma statüsündeki Suriyeliye ev sahipliği yaptığını ve bu kişilere insani yardım ve destek sağlamada övgüye değer bir çaba gösterdiğini belirtti.

Bakan Kasapoğlu, “Türkiye, bu insanlık dramında Sayın Cumhurbaşkanımızın direktifleri ve önderliği ile çözüme katkı sağlamak ve insanı yardımlar anlamında en fazla sorumluluk üstlenen ülke olmuştur. Bu durumun getirdiği güçlüklerle birlikte doğruluktan şaşmadık” ifadelerini kullandı.

“Yalnız ülkemizin değil, bütün insanlığın yükünü omuzlarımızda hissediyoruz”

Suriye’de yaşanan acıların, barışın önemini bir kez daha ortaya çıkardığı vurgulayan Bakan Kasapoğlu, şunları söyledi:

“Şunu hepimiz biliyoruz ki; bu savaş büyük acıları beraberinde getirmiştir. Aileler parçalanmış, engellilik oranları yükselmiş, hayatlar sona ermiş ve ruhlarda bir ömür izi silinmeyecek yaralar açılmıştır. Böyle zor zamanlar, bütün insanlığa Barış’ın önemini bir kez daha hatırlatır. Geride evini, yurdunu sevdiklerini bırakarak ülkesinden ayrılmak, şüphesiz hiç kimsenin isteyeceği bir durum değildir. Buna mecbur kalanlara kapılarımızı ve gönlümüzü açmak; bizim için bir insanlık görevidir. Bu aynı zamanda kardeşlik hukukunun da bir gereğidir. Türkiye’de barışa giden yol “Yurtta Barış, Dünyada Barış” şiarı ile çizilmiştir. Ülkemiz, barışı sağlamak adına Kuzey Atlantik İttifakına, terörle mücadele çalışmalarına ve Birleşmiş Milletler ile birlikte barışı koruma ve barış inşası operasyonlarına büyük katkılar sağlamaktadır. Yalnız ülkemizin değil, bütün insanlığın yükünü omuzlarımızda hissediyoruz. Bizim insana bakışımızda ‘öteki’ yoktur. Tehditlere karşılık verirken, bizler çeşitlilik, içerme ve insan haklarına vurgu yapıyoruz. ‘Dünya Beşten Büyüktür’ derken de adalete vurgu yapıyoruz.”

“Türkiye, dünyanın insani yardım yapan en büyük donör ülkesidir”

Bakan Kasapoğlu, Türkiye’nin, dünyanın en büyük zorunlu sığınmacı nüfusuna ev sahipliği yaptığını ifade ederek, “Şu anda ülkemizde, yurtlarındaki yıkımdan kaçmak zorunda kalan 3.6 milyon Suriyeliyi ağırlıyoruz. BM Mülteciler Yüksek Komiserinin de ifade ettiği gibi Türkiye, dünyanın en büyük zorunlu sığınmacı nüfusuna ev sahipliği yapıyor. Geçici koruma altındaki Suriyeli kardeşlerimize yardım ve hizmet götürmek için 33 milyar doların üzerinde harcama yaptık. Türkiye, dünyanın insani yardım yapan en büyük donör ülkesidir ve kişi başına düşen insani yardım harcamasına göre de en cömert ülkedir” diye konuştu.

“Bizim kültürümüzde ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir’ anlayışı hâkimdir”

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Bakanlık olarak Suriyelilerin topluma uyum sağlamaları adına çeşitli çalışmalar gerçekleştirdiğini kaydederek, “Bizler bu misafirlere ev sahipliği yaparken onları aynı zamanda kardeşlerimiz olarak görüyor ve topluma uyum sağlamaları için hizmetler sunuyoruz. Bu çerçevede, Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak pek çok eğitim, kültür ve spor programları yürütmekteyiz. Genel amacımız kapasite inşa etmek, topluluklar arasında ve içinde sosyal sermaye ve sosyal değişimin kıvılcımını ateşlemek, travma-yardım çalışmalarını desteklemektir. Bazıları bu operasyonları dezavantajlı bir topluluğa afet sonrası müdahale olarak düşünmektedir. Bizler ise insani görevimiz olarak görüyoruz. Bizim kültürümüzde ‘komşusu açken tok yatan bizden değildir’ anlayışı hâkimdir. Birlikte önem veriyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Suriyeli gençlerin topluma uyumunu kolaylaştırmaya yönelik uygulamalar yapıyoruz”

Bakanlığın uyguladığı Sosyal Uyum Projesine ilişkin bilgileri de paylaşan Bakan Kasapoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“19 ilden 75 bin Suriyeli ve Türk gencimiz, 1. aşaması Nisan 2016-Ocak 2018 aralığında gerçekleştirilen etkinliklere katıldı. Gençlerin sosyal uyumunu ve birlikte çalışabilme becerilerini geliştirmek ve yerel uygulamaları takip etmek için kalıcı platformlar oluşturuldu. Gençlik Merkezlerimizde dil eğitimi ve daha pek çok genel eğitim uygulamaları yapıldı. Projenin 2. Aşaması ise Ocak 2018’de başlarken 2020’ye kadar devam edecek. Söz konusu aşamadan, 25 ilden 100 bin genç yararlanacak. Sosyal uyum eğitimleri, atölyeler, sosyal ve kültürel aktiviteler, spor turnuvaları ve dil eğitimi verilmektedir. Tüm illerde fotoğraf yarışmaları düzenlenmektedir. Gastronomi ve konukseverlik kültürlerini kapsayan kültürel bir etkinlikler yürütülmektedir. Bu hizmetleri geliştirmek için sürekli olarak alternatif ortaklar aramakta ve programlara destek bulma gayretimizi sürdürmekteyiz. Mülteciler için AB Mali Yardım Programı (FRIT), Birleşmiş Milletler’in Kalkınma Programının (UNDP) ve Gönüllüler (UNV) programı bunlardan sadece birkaçıdır.”

“Dünyayı bütün çocuklar ve gençler için daha yaşanılır kılmak zorundayız”

Uluslararası ortaklar ve NATO müttefiklerini söz konusu çalışmalara destek vermeye davet eden Bakan Kasapoğlu, “Bir kişinin yüzünde tebessüm görmek, bir kişiyi mutlu etmiş olmak bile bizim için çok kıymetli… Gönülden emek verilen bu çalışmalar, dostça yaşam adına bir sevgi yolculuğudur. Bu yolun inşasına tek bir taş koymak dahi çok kıymetlidir. Sizlerin de halis niyetlerle ellerinizi taşın altına koymanız, bu gençlere umut ve güven aşılayacaktır. Dünyayı bütün çocuklar ve gençler için daha yaşanılır kılmak zorundayız. Birlikte yürünecek çok yolumuz var. Hep birlikte, daha güçlüyüz” diyerek sözlerini tamamladı.