Alibaba

  Alibaba Group e-ticaret sitelerinden biri olup, Çin’de çevrimiçi piyasalarından biridir. Alibaba com üzerinde 200 ülkeyi aşkın 3.5 milyon şirket faaliyet göstermektedir.

  Borsa Kodu : NYSE: BABA dır. Alibaba ihracatçıların başka ülkelerdeki alıcılarıyla iletişime geçebilmeleri için gereken önemli bilgileri yönetebilmelerini sağlayan birçok sanal ürünü bulunmaktadır.

  Ayrıca müşteriler ürünlerini fotoğraflar ve açıklamalarla birlikte kategorilere göre sıralanabildiği, her müşterinin şirket profilini oluşturabileceği, iletişim bilgilerinin bulunduğu bir çeşit sanal showroom şeklinde mini-site sahibi olabilmektedir.

  firmalar arasında ihracat ve ithalat işlemlerinin gerçekleştirildiği, online bir platformdur. İngilizce, B2B olarak isimlendirilen bu satış şeklinde, firmalar arasında ticari faaliyetler büyük miktarlarda (toptan) yürütülmektedir.

  Daha sonraki yıllarda B2C (Firmadan Müşteriye) satış kanalına da yönelen Alibaba , AliExpress sitesini hizmete açmıştır.

  Alibaba , 4 Nisan 1999 tarihinde Çin’li bir girişimci olan Jack Ma tarafından, Çin’li üreticileri uluslararası alanda iş yapan ithalatçı firmalara tanıtmak amacıyla kurulmuştur.

  İsim olarak Türkçe gibi görünse de, sitenin ortaklık veya kuruluş yapısında, Türkiye ile ilgili her hangi bir bağlantı bulunmamaktadır.

  Alibaba com’u daha çok ithalatçılar kullanıyor. Bu ithalatçıların amacı çoğu zaman Çin’li üreticilere ulaşmak. Zira, Çin son yıllarda yapmış olduğu büyüme atağı ile Dünya’nın en çok ihracat yapan ülkesi konumunda.

  1980 yılından günümüze kadar ülkelerin yapmış olduğu ihracatları incelediğim ve 1980 yılından itibaren yıllık olarak Dünya genelinde en fazla ihracat yapan 10 ülkeyi tanıttığım yazımda da görüleceği gibi; Çin henüz 1997 yılında en fazla ihracat yapan 10 ülke içerisinde değilken, yapmış olduğu muazzam atakla 2009 yılında en fazla ihracat yapan ülke olmuştur.

  2009 yılından itibaren Dünya genelinde en çok ihracat yapan ülke Çin’dir.

  Google News